Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz?

25 Aralık 2021

Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz?

Kış aylarını sağlıklı geçirmek, mevsim geçişlerinde bağışıklığı güçlendirmek, yeterli ve dengeli beslenmek için dikkat edilmesi gerekenler merak edilen bir konudur. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte vücut direncinin azalması soğuk algınlığı, nezle, grip gibi enfeksiyonel hastalıklara yol açıyor. Mevsimsel değişiklikler, güneş ışığının azalması, havanın erken kararması ruhsal açıdan da bireyleri olumsuz etkiliyor. Yorgunluk, mutsuzluk, halsizlik sonucu sağlıksız ve yetersiz beslenme kişinin bağışıklığını düşürüyor. 

Kış Aylarında Bağışıklığı Nasıl Güçlendirebiliriz?

Kış aylarını sağlıklı geçirmek için vitamin, mineral ve antioksidan yönünden zengin gıdalarla beslenmek ve günlük öğünlerin çeşitlendirilmesi bağışıklığı güçlendirmenin en önemli yoludur. Antioksidan ve C vitamini açısından zengin olan kış meyvelerinden nar, portakal, mandalina, limon, greyfurt enfeksiyonlarla savaşmakta son derece önemlidir. Halk arasında doğal antibiyotik olarak bilinen soğan ve sarımsak da hem çiğ hem de pişmiş olarak yemeklerde ve salatalarda sıklıkla kullanılmalıdır. Yoğurt, kefir gibi probiyotikler, kış sebzelerinden A ve C vitamini barındıran brokoli, lahana, karnabahar ve havuca sofralarda daha çok yer açılmalıdır. Karaciğer dostu olan pırasa ve kereviz,  E vitamini barındıran maydanoz, roka, tere gibi yeşil yapraklı sebzeler daha çok tüketilmeli, kuru baklagillere de önem verilmelidir. B6, B3, demir, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum içeren zencefil; A, E, B6 vitamini, potasyum, demir, magnezyum zengini zerdeçal kış aylarında bağışıklığı güçlendiren önemli baharatlardır.

Sağlıklı Beslenerek Kış Depresyonunu Nasıl Önleyebiliriz?

Kış aylarında havanın erken kararması ve güneş ışığının azalmasıyla beslenme düzeninde değişikliklere gidilmeli, B12 ve D vitamini içeren mantar, et ve yumurta tüketimine ağırlık verilmelidir. Sağlıklı atıştırmalıklar olan fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişlerin yanı sıra deniz ürünleri ve Omega 3 yönünden zengin besinler tüketilmelidir. Günde 8-10 bardak su içmek, sahlep, boza ve sıcak bitki çaylarını tercih etmek kış günlerini keyifle geçirmeye yardımcı olacaktır. Halsizlik ve enfeksiyonlara karşı vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar tüketerek bağışıklığı güçlendirmek sağlıklı bir kış mevsimi geçirmeyi sağlayacaktır.

Kış Aylarında Hangi Gıdalardan Uzak Durmalıyız?

Mevsimi dışındaki meyve ve sebzeler yerine beslenmede kış mevsime ait meyve ve sebzelere ağırlık verilmelidir. Aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçınılmalı, sağlıklı bitki çayları tercih edilmelidir. Kış aylarında daha sık acıkma ve yeme isteğine karşı karbonhidratlı besinlerin tüketilmesine dikkat edilmeli, lif oranı yüksek meyve ve sebzelere ağırlık verilmelidir. Aşırı yağlı ve kızartılmış sağlıksız yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Kış aylarını sağlıklı geçirmek için beslenmeye dikkat etmek en önemli unsurdur.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitk...

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...