Kış Aylarında Nasıl Kilo Verilir?

8 Aralık 2021

Kış Aylarında Nasıl Kilo Verilir?

Sonbahardan kış mevsimine geçişlerde soğuyan havayla birlikte birçok kişi isteksizlik, motivasyon kaybı ve daha sık yeme isteği yaşadığı için kış aylarında kilo vermek daha zor gibi görünebilir. Düşen sıcaklıkların sizi etkilemesine izin vermeden oluşturacağınız rutinler, gözden geçireceğiniz beslenme düzeni ve dikkat edeceğiniz bazı püf noktalarla kış aylarında kilo vermek sandığınızdan daha kolay.

Kış Aylarında Beslenme Düzeni

Dondurulmuş ürünler, hazır ve paketli gıdalar her zaman cezbedici görünse de kış aylarında kilo vermek için mevsim meyve ve sebzelerini tüketmek sizi daha kolay sonuca ulaştıracaktır. Kök sebzeler, doyurucu kış yeşillikleri, lahana, brokoli gibi düşük kalorili yiyeceklere sofranızda yer açmanız kilo kontrolü sağlamakta yardımcı olacaktır. Fındık, zeytinyağı, ceviz, somon, uskumru, avokado gibi sağlıklı yağlar içeren besinleri tüketmek kış aylarında kilo vermek için idealdir, böylece işlenmiş gıdalardaki trans yağlardan uzak durmuş olursunuz. Tahıllı, lifli gıdalar ve proteinlere sofranızda daha çok yer açın. Beyaz ekmek yerine tam buğday, normal makarna yerine tam tahıllı makarna tercih edin. Böylece daha az kalori ile daha uzun süre tok hissetmiş olacaksınız. Kış aylarında kilo vermeyi zorlaştıran durumlardan biri de şekerli ve tatlı gıdalar yeme isteğidir. Bu durumlarda besleyiciliği yüksek pancar, balkabağı ve tatlı patates gibi besinlerle tatlı isteğinizi bastırabilirsiniz. Elma, muz, armut gibi meyveleri kızartarak pişirebilir, üzerine bal ya da tarçın ekleyebilirsiniz. Kış aylarında sıcak çorbalar sofraların vazgeçilmezi olmalı. Besleyici çorbalarla başlangıç yaparak midenizi doldurup daha az kalorili bir öğün geçirebilirsiniz. Yaz mevsiminde tükettiğiniz gibi su içmek istemeseniz de kış aylarında da yaz mevsimindeki gibi su içmeye özen gösterilmelidir. Kış aylarında sıvı tüketimi önemli olduğu için bitki çaylarından yararlanabilirsiniz.

Kış Aylarında Kilo Vermek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış aylarında kilo vermek için dikkat edilmesi gerekenlerin başında egzersiz yapmak gelmektedir. Soğuyan havalarla birlikte egzersiz yapmak daha zor gelebilir, evde daha çok vakit geçirerek isteksizlik ve yorgunluğun arkasına sığınmak daha cezbedici olabilir. Her ne kadar dışarıda yürüyüş yapmak daha iyi olsa da, evden çıkmak istemeyenler yoga, pilates gibi egzersiz yapabilir, dans edebilir ya da hafif  kondisyon gerektiren spor videolarından yararlanabilir. Kış aylarında günler kısalıp havanın daha erken kararmasını bir avantaja çevirerek daha erken saatlerde uykuya dalarak sağlıklı bir uyku düzeni oluşturun. Erken yatıp erken kalkarak güneş ışınlarını daha çok yakalamaya çalışın. Geç yatmamak gece atıştırmalıklarının da önüne geçeceği için kış aylarında kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...