Kış Hastalıkları ve Korunma Yolları Nelerdir?

22 Ocak 2022

Kış Hastalıkları ve Korunma Yolları Nelerdir?

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum yolu rahatsızlıkları gibi kış hastalıkları kapıda. Kış mevsimi vücudun soğuyan havaya ve kış şartlarına uyum sağlayabilmesi için daha fazla enerji harcamasına neden olur. Bu nedenle kış aylarında fiziksel ve zihinsel sağlığa bütüncül bir yaklaşım benimsemek esastır. Beden ve ruh sağlığını korumak, sağlam bir bağışıklık sistemi oluşturmak enfeksiyonlarla mücadelede önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden kış hastalıklarına yakalanmamak ve sağlıklı bir kış mevsimi geçirmek için bazı önlemler almak kaçınılmazdır.

Kış Hastalıkları ve Semptomlar

Nezle, soğuk algınlığı, grip, faranjit, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit, zatürre gibi kış hastalıkları birçok kişiyi olumsuz etkiliyor. Kış hastalıklarında burun akıntısı ve tıkanıklığı, boğazda kaşıntı ve ağrı, ateş, geçmeyen öksürük, hapşırma, halsizlik, yorgunluk, vücut ağrıları gibi şikayetler artar. Uygun tedaviye başlanmazsa bazı hastalıklar kronik hale gelebilir. 

Soğuyan havayla birlikte vücut ısısını korumaya çalışan kalbin yükü artar. Bu nedenle yaygın kış hastalıklarının dışında kış mevsiminde kalp rahatsızlıkları ve kalp krizleri daha fazla görülüyor. Her mevsimde görülebilen ve ishal, bulantı, kusma şikayetlerine neden olan nörovirüsü de kış aylarında daha fazla kendini gösteriyor. Fazla önemsenmeyen fakat dikkat edilmesi gereken bir başka rahatsızlık ise cildin kuruması. Soğuk ve kuru hava cilt kuruluğuna neden olur. Tedavi edilmeyen cilt sorunları egzama gibi başka hastalıklara da yol açabilir.

Kış Hastalıklarından Korunma Yolları

Kış aylarında soğuyan hava ve günlerin kısalması sağlıklı ve zinde kalma motivasyonunuzu kaybetmenize neden olabilir. Bu, hastalıklara yakalanma riskini artıran zayıf bir bağışıklık sistemine yol açabilir. Tedavi seçeneklerine gitmektense bunların oluşmasını önlemek daha iyidir. Kış hastalıklarından korunmanın en etkili yöntemi sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Mevsim sebze ve meyvelerini tüketmek, demir, C ve D vitamin değerlerinizi kontrol ettirmek bağışıklığı güçlendirmek için gereklidir. Her gün aynı saatte yatmaya özen göstererek, uyku kalitesine dikkat etmek gün içinde daha zinde olmanızı sağlayacaktır. Başta su olmak üzere bol sıvı tüketmek, günde bir iki fincan bitki çayı içmek kış aylarında susuz kalmanızı önleyecektir. Bulunduğunuz ortamı havalandırmak, kalabalık yerlerden uzak kalmaya çalışmak, hatta maske kullanmak kış hastalıklarından korunmada yardımcı olacaktır. Mevsime uygun giyinmek; çok kalın ya da ince giyinmemek de hasta olmayı önleyici bir etmendir. Kişisel hijyene dikkat ederek elleri mümkün olduğu kadar sık yıkamak, dışardayken elleri kolonya ya da ıslak mendillerle dezenfekte etmek mikroplardan korunma yollarından biridir. Beden sağlığının yanı sıra meditasyon ya da yoga yaparak, kendi zevklerinize uygun zamanlar yaratarak, egzersiz yapmaya özen göstererek kış depresyonundan uzaklaşıp sağlıklı bir ruh haliyle enerjinizi ve motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...