Kivili Meyve Dolması Nasıl Yapılır?

23 Nisan 2022

Kivili Meyve Dolması Nasıl Yapılır?

Egzotik bir meyve olarak karşımıza çıkan kivi, eskiden sadece ithal edilirken günümüzde Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere Yalova’da üretilmektedir. Görünüm itibari ile patatesi andıran, mayhoş bir tadı olması ile de seveni oldukça azdır. Ancak tatlıların vazgeçilmez bir tadı olan kivilerin bu aromalı tadının seveni pek çoktur.

Kivi kullanılarak yapılan birçok tatlı bulunmaktadır. Bu pastaların tamamı kolay pratik tarifler olarak bilinmektedir. Buna göre sizler için harika bir kivili tarif vereceğiz. Kış aylarınızın vazgeçilmezi olacak bu özel aromalı mayhoş tatlının yapılışı 10 dakika gibi bir kısa sürede olmaktadır. Çat kapı gelen misafirlerinize her mevsim harika sağlıklı bir tatlı için şimdi tarifimize geçelim.

Buna göre kivili meyve dolması nasıl yapılır? Birlikte öğrenelim.

Kivili Meyve Dolması Tarifi

Tüm tatlı şeflerinin vazgeçilmezi kivili meyve dolması nasıl yapılır merak ediyorsanız malzemeleri paylaşarak başlayalım:

  • Kivi (6 adet)
  • Çilek (250 gr)
  • Ananas (1 adet)
  • Yarım limon

Üzeri için;

  • Bal
  • Hindistan cevizi
  • Çikolata

Kivili meyve dolması yapılışı;

Öncelikle tüm malzemelerimizi yeteri miktarda su kullanarak yıkayalım. Ardından kivileri soyarak devam edelim. Bir kaşık ya da dolma soyacağı ile kivilerin içini boşaltın, ardından çıkan kivilerin minik bir şekilde doğrayın. Çilek ve ananasları küçük bir şekilde doğrayıp kivilerin içerisine ekleyin. Yarım limonu sıkarak bu karışıma ekleyin. Ardından diğer malzemeleri de karıştırarak kivilerin içerisini doldurun. Üzerine dilediğiniz gibi çikolata, Hindistan cevizi ya da bir tutam bal ekleyebilirsiniz. Bambaşka bir meyve şöleni sunan kivili meyve dolmanız servise hazır. 

Kivili Meyve Dolması Sağlıklı mıdır?

İçerisinde bolca vitamin bulunan kivi, çilek, ananas ve limonun buluştuğu bu enfes tarif özel sofralarınızı tamamlayacak bir lezzettir. Bilindiği üzere kivi içerisinde bolca A, E ve K vitaminleri bulmaktadır. Bunun yanı sıra bir potasyum ve kalsiyum madenidir. Meyve saatlerinize keyif katacak bir sunumdur. İçerisindeki meyveleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Ancak mayhoş bir lezzet arıyorsunuz tam tarifi uygulamanızda fayda vardır. Kivili meyve dolması nasıl yapılır ve diğer tarifler için geç kalmadan deneyin. Taptaze kiviler ile yapacağınız bu özel vitamin deposu tatlı için hadi şimdi öğrendiklerini test edin. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

ETLİ KARALAHANA DOLMASI TARİFİ

11 Ekim 2023

Etli karalahana dolması tarifi için malzemeler: 15-20 adet karalahana yaprağı 250 gram k...

HINGEL MANTISI TARİFİ

10 Ekim 2023

Hingel mantısı, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biridir ve özellikle Gaziantep yör...

KURU PATLICAN DOLMASI TARİFİ

8 Ekim 2023

Kuru patlıcan dolması, kış aylarında yapılan ve Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden ...

ET TANTUNİ TARİFİ

7 Ekim 2023

Tabii, size tantuni tarifi verebilirim. İşte gerekli malzemeler ve tarif adımları:Malzemeler...