Kıyafetlerinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

26 Ocak 2022

Kıyafetlerinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Kıyafetler pek çoğumuz için dışarıya karşı sözsüz bir izlenim yarattığından önemsenen seçimlerinde dikkatli yaklaşılan eşyalardır. Bu nedenle kıyafet seçimi yaparken uzun süreli kullanım olanağı veren yıkansa bile ilk gün ki gibi yeni görünebilen kıyafet seçimleri yapmak önemlidir. Her ne kadar ürünlerin etiketlerinde yıkanabilir talimatı olsa da bazı giysiler yanlış yıkandığından yada yıkama talimatlarına uyulmadığından çok çabuk eskiyebilmekte yada kullanılmaz hale gelebilmektedir. Bu durumları engellemek ve uzun süreli kullanımları garantilemek için kıyafetlerimizi yıkarken dikkat etmemiz gereken bir kaç nokta mevcuttur.

  • İlk olarak kıyafetler için ayrı bölümleri olan kirli sepetleri edinmemiz gerekmektedir. Çünkü bazı kıyafetlerin renkleri beyazlar ile yan yana bulundurulduğunda ıslanmadan bile beyazlara renk verebilmektedir.
  • Kıyafetlerimizi yıkamadan önce renk ayırımına gitmemiz beyaz renkli olanları beyazlarla, koyu renklileri koyu renkliler ile yıkamamız önemli ve birinci kuraldır. Koyu renkli kıyafetlerin renkleri yıkama esnasında çok rahat bir şekilde beyazlara geçebilmekte bu da beyaz kıyafetlerin yada iç çamaşırların kullanılamaz hale gelmelerini sağlamaktadır. Koyu ve açık renk ayırımı sadece renk geçişleri için yapılmamakta aynı zamanda bu iki farklı rengin farklı ısılarda yıkanması gerekliliği de bulunmaktadır.
  • Beyaz renkler genel olarak 60 derecede, renkliler ise 40 derecelik yıkama programlarında tertemiz olacaktır. Daha yüksek sıcaklıklar kullanmak kıyafetlerinizin yıpranmasını çabuklaştıracaktır.
  • Giysilerinizi yıkarken çok fazla deterjan kullanmak da giysilerin erken yıpranmasına sebebiyet veren durumlardandır. Günümüzde pek çok deterjan markasının ürettiği konsantre ürünler sayesinde paket içeriklerinde yazan kadar deterjan ve yumuşatıcı kullanmak yeterlidir.
  • Makinelerinizi çalıştırırken çok fazla doldurmak lekelerin çıkmasını engelleyecek aynı zamana giysilerin buruşmasını sağlayacaktır. Bu nedenle makinenizin içinin tıka basa dolu olmamasına da özen göstermelisiniz.
  • Fermuarlı yada düğmeli olan ürünleri yıkarken tersten yıkamak gereklidir. Çünkü bu gibi aksesuarlar diğer giysilerinize zarar vererek delinmelerine yada yıpranmalarına sebep olabilirler.
  • Makine programlarında bulunan sıkma üniteleri genellikle çok çeşitli olabilmekte 1000 ve üzeri devirlerde sıkma programlarını destekleyebilmektedirler. Ancak giysilerinizin yüksek devirlerde sıkılması onların çok çabuk yıpranmalarına sebep olacağından en ideal sıkma devri genellikle 600 olarak kullanılmalıdır.

Bu hususlara dikkat edildiği takdirde giysilerinizde yıkanma sonucu oluşabilen problemlerin önüne geçmeniz oldukça kolay olacaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Sizde Sigara Bırakmak İstiyor musunuz? Stevia Nikotin İsteğini Yok Edebiliyor.

12 Aralık 2020

Bunu daha önce duymuş olsaydım annem şuan yaşıyordu. 60 sene boyunca sigara içti ve akciğe...

En İyi Temizlik Nasıl Yapılır?

2 Ocak 2022

En İyi Temizlik Nasıl Yapılır?En iyi temizlik sık ve düzenli yapılan temizliktir. Günlü...

Uçuk Neden Çıkar ve Nasıl Geçer?

28 Mayıs 2022

Uçuk Neden Çıkar ve Nasıl Geçer?Genellikle burunda ve dudak kenarlarında çıkan uçuğun ...