Kleptomani Nedir?

15 Aralık 2021

Kleptomani Nedir ?

Hırsızlarının aksine, kleptomani hastaları kişisel kazanç elde etmek, intikam almak, cesaretlerini sınamak, dikkat çekmek ya da isyankâr olmak için biur şeyler çalmazlar. Bunun aksine, çalma dürtüleri çok kuvvetlidir, bu duruma engel olamazlar. Çalma atağıı genellikle kendiliğinden, başka bir kişiden yardım almadan ve planlamadan gerçekleşir. Kleptomani hastaları generllikle süpermarketler ve mağazalar gibi halka açık alanlarda hırsızlık yaparlar. Bazılarıysa arkadaş ortamlarında veya bulundukları davet, parti gibi sosyal ortamlarda başkalarının eşyalarını çalabilir. Kleptomani, bireyin ihtiyacı olmadığı, hemen kullanmadığı halde ve maddi değeri sebebiyle satma düşüncesi olmadan bazı nesneleri izinsiz olarak alarak, o nesnelere sahip olma şeklinde bir kontrol bozukluğudur.

Kleptomani Belirtileri

Kleptomani belirtileri şunlardır:

  • İhtiyaçları olmayan eşyaları çalma konusunda güçlü dürtüler olur ve bu dürtüleri kontrol etmede yetersiz hissederler,
  • Dürtüler oluştuğu zaman hissedilen endişe, gerginlik ya da uyarılma hissi,
  • Çalarken zevk, tatmin ya da rahatlama olması,
  • Hırsızlık yaptıktan sonra kendini suçlu hissetme, kendinden nefret etmne, pişmanlık duyma, utanma ya da tutuklanma korkusu hissetme,
  • Oluşan dürtülerin geri dönüşü ve kleptomani döngüsünün tekrarı.

Kleptomani Ortaya Çıkma Sebebi Nedir ?

Kleptomaninin oluşma sebebi tam olarak bilinmese bile, perk çok farklı etkenin bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülmektedir. Kleptomaniye sebep olduğu düşünülen nedenlerden biri beyinde bulunan nörotransmitter denilen maddelerden biri olan serotonin seviyesinde oluşan dengesizlikdir. Seroton, kişilerin ruh halinin dengelenmesine, canlı ve mutlu hissetmesine yarar. Serotoninin eksik olması durumunda, bireyler daha mutsuz, daha depresif olmasına yol açar. Kleptomani gibi kontrol bozukluğu olan insanlarda, serotonin seviyesi normalde olması gerekenden daha düşük olduğu gözlemlenmektedir. Kleptomani, beyindeki opioid sistemin bozuk olmasından dolayı da ortaya çıkabilir. Opioid sistem, beyinde oluşan dürtüleri kontrol etmekte ve düzenlemektedir. Opioid sisteminde meydana gelen bozulmalar, kleptomani ve bireylerin dürtülere olan direncini kırmakta gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Kleptomani seberplerinden birisi de çalma sırasında yaşanılan heyecanın sonucunda salınımı gerçekleşen dopaminin maddesidir. Dopamin beyinde haz, tatmin duygusuna yol açan bir nörotransmitterdir. Dopaminin salınımı, bireylerin çalma işlemi esnasında tatmin olmasına yol açar. Dopamin de salınım olduğunda, bağımlılık yapmakta ve bireyler çalma eylemini sürekli olarak gerçekleştirmek istemektedir.

Kleptomaninin Tedavisi 

Kleptomani ilaç tedeviusi ve psikoterapi gibi terapi yöntemleri ile tedavi edilebilen bir psikolojik rahatsızlıktır. Bununla beraber net bir kleptomani tedavisi olduğunu söylemek doğru değildir. Kelptomani tedavisi, alanında uzman terapistlerin uygun bulduğu tedavi yöntemine bağlı olarak farklılık gösterir. İlaç tedavisi, kleptomani hastalığını tedavi etmede kullanılan yöntemlerden biridir. Kleptomaniyi tedavi etmerk için onaylanmış bir ilaç yoktur. Kleptomani tedavisinde kullanılan ilaçlar genelde, opioid sistemin ve serotonin seviyesini düzenleyen düzenli çalışmasına yardımcı olan ilaçlardır.

Kleptomani hastalığı olan kişilere rencide edici ve suçlayıcı tavırlar ile yaklaşmak yerine tedavi olması için teşvik edilmeli. Kleptomani, bir dürtü bozukluğudur. Bu seberple suçlanan, aşağılanan bireylerde tedaviyi reddetme görülebilir. Kleptomani tedavi edilmediği zaman psikolojik sorunlar dışında, maddi ve manevi pek çok soruna yol açabilir. Çalma dürtüsü sebebiyle hırsızlık yapan bireyler yakalandıkları zaman hukuksal sorunlarla karşılaşmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...