Klimalara Bağlı Hastalıklar

11 Temmuz 2021

 

Klimalara bağlı hastalıklar özellikle yaz aylarında artış göstermektedir. Sıcak geçen yaz aylarında insanlar serinlemek amacıyla klimadan faydalanmaktadır. Doğru bir şekilde kullanılan klima insan sağlığına hiçbir zarar vermezken yanlış kullanıma bağlı olarak kullanımlarda insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Klima bulunan ortamda yaşanan ani sıcaklık ve soğukluklar nedeni ile insan vücudunda birbirinden farklı hastalıklar meydana gelebilmektedir. Özellikle çocuk ve yaşlılar üzerinde klima çok daha etkili olmaktadır. Klimaların çalıştırılma süreleri de hastalıkların görülme oranında artış göstermektedir. Bu nedenle klima kullanırken uzun süreli kullanımlardan kaçınılmalıdır. Kısa süreli olarak belirli aralıklarda kullanımı sağlık için daha uygundur. Klima nedeni ile ortaya çıkan hastalıkların çoğu üst solunum yolları ile bağlantılıdır.

 

 

Klimaların Neden Olduğu Hastalıklardan Korunma Yöntemleri

Klimalara bağlı hastalıklar denildiğinde akla pek çok hastalık gelmektedir. Bu hastalıklardan korunmak için birbirinden farklı önleyici tedbirler almak gerekmektedir. Aksi halde klima nedeni ile ortaya çıkan hastalıklardan korunmak mümkün olmamaktadır. Bu hastalıklar ve korunma yollarından bazıları şunlardır;

  • Klima nedeni ile ortaya çıkan en önemli rahatsızlıklardan birisi de üst solunum yolları enfeksiyonlarıdır. Özellikle yaz aylarında sıcak nedeni ile terleyen vücudun aniden soğutulması çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle bu gibi durumlarda ani soğutma işleminden uzak durulmalıdır. Terleyen insanlar klimadan uzak durmalıdır. Başta grip olmak üzere zatürre, üşütme, farenjit, nezle ve sinüzit gibi hastalıklara sebep olmaktadır.

 

  • Klimalara bağlı hastalıklar içinde yer alan bir diğer rahatsızlık akciğer hastalıklarıdır. Klima içerde bulunan havayı belirli bir ısıya ulaştırarak dışa üfürmektedir. Üfürülen bu hava eğer temiz değilse nefes yoluyla akciğerlere ulaşarak birtakım sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu nedenle klima takılı olan odalar belirli aralıklarla muhakkak havalandırılmalıdır. Bunun dışında ayrıca klimanın gerekli olan bakımlarının zamanında yapılması da son derece önemlidir. Çünkü içerisi kirli olan klima kirli havayı dışarı üfürerek bu kirin ciğerlerimize ulaşmasına neden olabilmektedir.
  • Klima zatürre ve bağışıklığı azaltan birtakım hastalıklara neden olabilmektedir. Bu nedenden dolayı klima takılı olan alanda sigara içmek sağlık açısından son derece tehlikelidir.
  • Klimalara bağlı hastalıklar arasında kas tutulmaları da sıklıkla görülmektedir. Fazla sıcak ya da soğuk havanın direk olarak boyun ya da sırta vurması çeşitli kas ağrılarına sebep olmaktadır. Bu nedenden dolayı klimanın üfleme yaptığı alanda oturmamak son derece önemlidir. Klimada yer alan klima kanatlarının oturma pozisyonunuza en uygun şekilde konumlandırılması sayesinde bu durum kolayca önlenebilmektedir.

 

 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...