Kola İle Temizlik

17 Ocak 2022

Kola İle Temizlik

Kola ile temizlik bilinmeyen ve duyunca hayret uyandıran konulardandır. Sağlığa zararlı olmasına rağmen (obezite, diyabet gibi hastalıklara sebebiyet vermesi) dünya genelinde en çok tüketilen içecektir. Tüketim olarak yaşam kaynağı olan sudan hemen sonra gelir ve yaz, kış her mevsim yoğun ilgi görür. Bugüne kadar sofraların vazgeçilmezi olan kolanın temizlikte de ilgi göreceği aşikardır.

Fayans, Seramik vb. Yüzeylerde Kola ile Temizlik

Fayans ve seramik gibi yüzeylerde oldukça etkili temizleme gücüne sahiptir. Tuvalet ve klozetlerde çare bulunamayan lekeler olabilir. Birçok kimyasal kullanımına rağmen çıkmayan lekelerin kola ile çıkarılması mümkün. Kolayı lekeye döktükten sonra yarım saat kadar bekleyin. Yarım saat sonra lekenin yok olduğu görülecektir.

Metal Yüzeylerde Kola ile Temizlik

Kola ile temizlik, metal yüzeylerde oluşan paslanmayı anında temizler ayna görünümü kazandırır. Kolada bulunan asit etkisi ile paslı yüzeyler temizlenebilir. Paslı yüzeye uygulayın ve bekleyin, bir sünger yardımı ile yüzeylerdeki pas kolaylıkla temizlenmiş olur. Eğer yüzeydeki pas çok yoğunsa bir gece bekletin.

Paslanmış ve çıkmayan vidaların gevşemesinde de kola kullanılabilir. Vidadaki pası giderir ve gevşemesini sağlar.

Yağ Lekesinde Kola İle Temizlik

Kıyafetlere bulaşan yağ lekesini çıkarmada etkili yöntemlerdendir. Yağ lekesi bulunan kıyafeti makineye koyduktan sonra, çamaşır makinesine kola ekleyip yıkayın. Tek seferde leke çıkacaktır.  

Saçı Kola İle Yıkama 

Genellikle çocuklarda meydana gelen saça sakız yapışma durumu buz vb. yöntemler ile çözülmeye çalışılırdı ve neticeden memnun kalınmadığı için saçın o bölümü kesilirdi. Kola ile saçı yıkadığınızda sakız kendiliğinden saçtan çıkacaktır ve saçın kesilmesine gerek kalmayacaktır. 

Kolanın saçın rengini açma etkisi de vardır. Boyanan saç koyu olduysa kola ile yıkayıp yarım saat bekleyin. Saç renginde açılma görülecektir.

Tencerelerde Kola İle Temizlik

Kola ile temizlik, dibi tutan ya da kararmış tencereleri temizlemede mutlaka denenmelidir. Tencereyi kola ile doldurup bekletin. Rahatlıkla temizlenecek ve yenilenecektir.

Mobilyalarda Kola İle Temizlik

Mobilyalarda bulunan lekeleri silmek için bir kaba kola koyun ve bezi kola ile ıslatıp sıkın. Mobilyaları sildikten sonra yapış yapış olmaması için durulayın. Mobilyalar hem temizlenecek hem de yenilenmiş olacak.

Son olarak kolanın çıkarmada etkili olduğu leke kan lekesidir. Kolay ve pratik olarak kan lekesini yok eder.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...