Kolik Gaz Nedir?

20 Nisan 2022

Kolik Gaz Nedir?

Kolik gaz bebeklerde doğum gerçekleştikten sonra yaklaşık 2-3 hafta sonra beliren, bebeğin ağlama nöbetlerine tutulduğu ve ebeveynler ne yaparsa yapsın bu durumun önüne geçemediği gözle görülür bir davranış durumudur. Bu halin tıpta hala geçerli bir açıklaması yoktur. Bu duruma sebep olabilecek nedenler araştırılsa da kolik gaz, hali hazırda bu durumun neden gerçekleştiğine dair kesin bir açıklama yapılamamaktadır. Yoğun dönemini 4-6 hafta arasında laşan ve çoğunlukla ilk 3 ayda geride kalacak bu durum kolik gaz olarak saptanmaktadır. Bebeğe yoğun bir şekilde gaz sancısı veren ve kendini ağlayarak ifade eden bebek için ebeveynleri çeşitli çözümler aramaktadır. Bu yazıda kolik gaza sebep olacak bazı nedenler ve çözümlerden bahsedilecektir.

Kolik Gaz Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizin yoğun ağlamalı ve sancılı görüntüsünün ardından doktorun bu konuyla ilgili tam olarak yapacak bir şeyi olmasa da en azından diğer konularda bir sağlık problemi olmadığı yargısına varılabilmesi için doktorunuza muayene ettirmeniz ve genel bir görüş almanız yararlı olacaktır. Kolik gaza sebebiyet verebilecek nedenler arasında anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin yediklerine ya da anne sütüne alerji, mama ile beslenen bebeklerde mama içeriğindeki maddelere ya da günlük rutindeki değişiklikler sindirim sisteminin tam oluşmaması gibi durumlar yer almaktadır. Bu süreç içerisinde annenin stresten kaçınması da bebeği rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Kolik gaz durumu bebeği ve ebeveynleri zorlayabilecek bir süreç olarak görülse de bebeğe kalıcı bir şekilde zarar verecek bir sonuç doğurmamaktadır. Bebeğin yediği ve içtiği besinlere dikkat edilmesi öncelikli durum tespiti için yararlı olabilir.

Kolik gaz tespit edilen bebeklerin rahatlatılması için birçok yöntem uygulanabilir ancak her bebeğin kendine özgü olduğu ve yöntemlerden bazıları işe yararken bazılarının da yaramayabileceği unutulmamalıdır.

 · Bebeğinizi rahat ve yumuşak bir battaniyeye sararak ona ilgi gösterebilirsiniz, bebeğin yatıl pozisyonunun sabit olarak tutulmasından kaçınmalı zaman zaman sağa, zaman zaman sola döndürülerek uyku pozisyonundaki değişimi eşit sağlamalısınız.

· Ebeveynlerin sesini duymak bebeğe iyi gelebilir bu sebeple şarkı ve ninni söylenebilirsiniz.

· Bebeğinizin tüm vücudu sallanabilecek şekilde kucakta veya beşikte sallayabilirsiniz.

· Kolik gaz sindirim sisteminde gerçekleştiğinden karın kısmına bebe yağı ile masaj yapabilir ya da ılık bir havlu koyabilirsiniz.

· Ilık bir banyo yaptırarak stresini azaltabilirsiniz banyo sonrasında masaj daha yararlı olabilmektedir.

· Dikkati de dağılayacağı öngörülürse onunla yürüyüşe çıkabilir ya da imkanlar dahilindeyse kendi arabanızda gezdirebilirsiniz.

· Yüksek bir şekilde ağlama nöbeti bebeği de yoracağından emzik vererek yeme duygusunu aktive edebilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...