Kolonya Temizleyici Özelliğe Sahip Midir?  

1 Şubat 2022

Kolonya Temizleyici Özelliğe Sahip Midir?  

El hijyeni için sabun ve suyun kullanılamadığı durumlarda  ilk uygulanacak ürün kolonyadır. Virüs temizleme için kolonya, el yakınamayan durumlarda en etkili seçenektir. Kolonya 70 derecenin üzerinde alkol içerdiğinden virüsleri öldürmede oldukça etkilidir. Kolonyalar dezenfektanlar gibi  alkol bazlı ürünlerdir. 70 derece ve üzeri alkol içeriğine sahip kolonyalar, el ve yüzeylerdeki virüsleri hızla öldürmede büyük etkinlik sağlar. 80 derecelik alkol bazlı kolonya, hareket halindeyken veya işteyken sizi neredeyse virüslerden ve mikroplardan arındırır. Bilimsel araştırmalara göre kolonyanın antibakteriyel özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Kolonya, mikrop öldürücü özelliklere sahip olmasının yanı sıra grip bakterilerinin yayılmasını da engeller. Uzmanlar, grip gibi mikropların yayılmasını önlemek için günde birkaç kez kolonya kullanmanızı tavsiye ediyor.  

Kolonya Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?  

Kolonya alırken dikkat edilmesi gereken şey alkol içeriğine dikkat etmektir. Bilim adamları 70 derece ve üzeri alkolün virüsleri öldürme etkisi olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle bu seviyenin altında parfüm almamaya özen göstermelisiniz. Bir diğer önemli nokta ise şişe kapağının açık bırakılmamasıdır. Açık kolonyanın alkol içeriği tamamen buharlaşır. Bu, kolonyanın virüsleri öldürme yeteneğini azaltabilir. Kolonyanın antiviral etkisini devam ettirmek istiyorsanız ekstra özen göstermelisiniz. Kolonya, dezenfektanlara kıyasla çok daha uzun raf ömrüne sahip bir üründür. Uzmanlar, 80 derecede karıştırılan kolonyanın virüsleri hızla öldüreceğini söylüyor. Kolonyalar tam olarak bu özelliğe sahiptir. Kullanım süresi ve kolay tutuş özelliği sayesinde çantanıza koyabilirsiniz.  

Her zaman ve her yerde kullanabileceğiniz farklı kokular kolonyaların bir diğer çekici özelliği olsa gerek. Ancak tüm bunların dışında kolonyanın alkol içeriğinin 80 derecenin üzerinde olduğu gerçeğini gözden kaçırmamak gerekir. Aksi takdirde istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz.  

Kolonyalar Neden Virüsleri Öldürmede Etkilidir?  

Virüs savunmasında önemli yardımcılar olan kolonyaların virüsleri temizleme ve öldürmedeki etkinliğini anlamak için öncelikle bakterilerin su ve sabunla  nasıl öldürüldüğünü anlamamız gerekir. Koronavirüsler de dahil olmak üzere bazı virüsler, yağlardan ve moleküllerden oluşan bir zarla çevrilidir. Bu zar, virüsün genetiğini korur ve zararlı işlevini sürdürmesini sağlar. Kolonya içeriğindeki alkol bu zarın bozulmasını sağlar.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...