Koltuk Örtüsünde Oluşan Leke Nasıl Çıkar?

26 Kasım 2020

Çoğumuz koltukta leke oluşmaması için koltuk örtüleri sereriz. Böylece koltuk üzerine dökülecek bir lekeyi, koltuk örtüsünde oluşan lekeyi çıkartırız.

Örtülerin yıkaması daha kolay olduğu için makinada yıkayabiliriz. Ama bazı durumlarda bu lekeler makinada yıkansa da çıkmayabiliyor. Bu gibi lekelere acil müdahale edilmelidir. Bu nedenle her an oluşan tüm lekeleri çıkartabilmeniz için bir uygulamadan bahsedeceğiz.

Koltuk Örtülerinde Leke Çıkarmak

Koltuk üzerine dökülen lekelerde biran ince kurtulabilmek için hemen müdahale etmelisiniz. İlk olarak leke döküldüğü an üzerine mısır un dökün ve iyice yayın. Yaklaşık 15 dakika kadar bu şekilde beklesin ve tüm lekeyi mısır unu içine hapsetsin ve örtüde kalmasın. Böylece leke çıkarmanız daha kolay olacaktır. Eğer koltuk örtüsünde oluşan lekeyi anında çıkarmak istiyorsanız bunu yapmayı unutmayın.

Koltuk örtüsü üzerinde oluşan lekeyi çıkarta yöntemi

Oturduğumuz oda da evin her yerinde leke oluşması mümkün. Genellikle dikkatsizlik sonucu yada çocukların sebep olduğu durumlardan kaynaklanıyor. Tüm lekeler için geçerli olsa bile yemek olunca ilk olarak salçalı yağ lekesi geliyor akla.

İlk olarak koltuk örtüsüne dökülen lekeyi hemen bir kağıt havlu ile bastırın ve çevresine dağıtmadan yağı hapsedin. Bu işlemden sonra sadece izi kalmış olacak buda yüzeysel bir leke olur. Bu iz kalan lekeyi de bir havlu üzerine döktüğünüz bulaşık deterjanı yada halı şampuanı ile silebilirsiniz.

Bu iki uygulama Koltuk örtüsünde oluşan leke içinde yapabilirsiniz. Sonra kurulamak için temiz bez ile yapabilirsiniz. Eğer leke hala çıkmadıysa, o bölgeye kalıp sabun ile yapın ve nemli kalacak şekilde bir gün bekletin. Bir günün sonunda hiçbir şey kalmayacaktır. Bu uygulamalar ile kahve ve çay lekeleri de çok rahat çıkacaktır.

Bu lekeler koltuk üzerinde olduysa, kuru temizlemelerde kullanılan solvent ile çıkartabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...