Kompost Nedir?

17 Nisan 2022

Kompost Nedir?

Kompost kelime anlamı ile her türlü organik atığın toprakla tekrar birleştirilerek toprağa gübre oluşturulması yöntemidir. Kompost oluşturmak günlük hayatımızda oldukça mümkün olup tükettiğimiz bitkisel ürünlerin kabuklarını ve artıkları çöpe atmayarak onları uygun koşullarda biriktirme yöntemi ile elde edilebilmektedir. Kompost nedir? Sorusu günümüzde araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. Gün geçtikçe tükenen kaynaklarımız her geçen gün kaynakları daha verimli nasıl kullanırız sorularını araştırmamıza neden olmaktadır. Topraktan verim almak için kullanılan kimyasal yöntemler yerine daha doğal yöntemler ile toprağı beslemek aslında mümkündür. Çok basit bir kural olarak tüm bireyler tükettiği kadar bitkisel ürünlerin artıklarını toprağa geri kazandırabilir ise aslında tükettiğimizi doğaya geri vererek doğal gübreleme yöntemi oluşturmuş olmaktayız. 

Nasıl Kompost Oluşturulur?

Evde sürekli tükettiğimiz malzemelerin çok büyük kısmı kompost oluşturmak için elverişli ürünler içerebilmektedir. Tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak değişen bu konu ile ilgili genellikle atılan çöpün üçte birlik kısmı kompost oluşturmak için elverişli ürünlerden oluşabilmektedir. Kompost oluşturmak için büyük bir kap yada eviniz bahçeli ise evinizin bahçesinde açılacak bir çukur yeterli olacaktır. Kompost malzemeleri temelde yeşil malzemelerden yada kahverengi atık malzemelerden oluşturulabilir. Kompost oluşumu bu atıkların çüremesi ile oluşturulacağından hazırlanan atıkların içerisine bir miktar su yada taze yeşillik konulması çürüme süresini hızlandıracaktır. Kompost oluşumu için üç günde bir olacak şekilde bu karışımı bir kaç kez karıştırmanız gerekmektedir. Yaklaşık 20 gün içinde kompost olumu tamamlanmış olacaktır. Kompost oluşturmak için sebze ve meyvelerin kabukları yada artıklarını kullanabilirsiniz. Bunun dışında ise demlediğiniz çayın atıkları, yumurta kabukları ve yeşil yapraklarda kompost oluşumu için biriktirebileceğiniz malzemelerdendir. Kahverengi malzeme olarak ifade ettiğimiz atıklara ise ceviz ve fındık gibi kabuklu yemişlerin kabukları, ağaç dalları, çam ağacının iğneli yaprakları koyulabilmektedir.

 

Kompostun Toprağa Faydaları

Kompost toprağa ulaştığında bitkilerin ihtiyaç duyduğu bir takım salınımları gerçekleştirerek toprak için faydalı bir besin deposu oluşturur. Toprağın yapısını zenginleştirerek hem ekilecek mahsuller için hem de bitkiler için faydalı bir taban oluşturur.  Bu sayede toprak olduğundan iyi hava almakta ve daha iyi su tutmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...