Korana Virüsün Bulaşmasını Nasıl Engelleyebiliriz?

1 Mayıs 2022

Korana Virüsün Bulaşmasını Nasıl Engelleyebiliriz?

Korana virüs son yılların tüm dünyayı etkileyen hastalık türlerinden biri olmuştur. Yayılmaya başladığı yıldan bu yana bir çok insanın ölümüne yol açan bu hastalık 2022 yılının ortalarına doğru ilerlenen bu günlerde etkinliğini tüm dünya ülkelerinde yitirmeye başlamıştır. Çeşitli varyantları türeyen bu hastalığın belirtileri farklılaşsa da henüz tam anlamıyla bitmiş değildir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre aşılama yüzdesinin artması ile 2023 yılının başlarında tam manası ile virüsün etkilerinin geçeceği beyanat verilmektedir. Bu döneme kadar ülkemizde kaldırılan maske önlemleri sadece hastane ve toplu ulaşım araçlarında uygulanmaya devam edecektir. Özellikle 60 yaşın üzeri kişilerin ve kronik hastalık taşıyan bireylerin kendilerini korumaları yönünde yapılan açıklamalara istinaden korona virüsün bulaşmasını nasıl engelleyebiliriz? Soruları gündeme gelmektedir. Bu önlemlere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

  • Kişilerin çok kalabalık ortamlara girme zorunlulukları bulunduğunda maske takma zorunlulukları olmasa da yanlarında maske bulundurmaları ve bu alanlarda kendilerini koruma amaçlı maskelerini takmaları virüsten korunmanın en etkili yöntemlerinden biri olmaya devam edecektir. İnsanlarla birebir temas sınırlı tutulmalı özellikle yaşlı ve kronik hastalığı olan kişiler bu uygulamalara daha fazla dikkat etmelidir.
  • Aşıların hatırlatma dozları zamanında yenilenmelidir. Aşılar hastalık bizlere bulaşsa da hafif atlatmamızı sağladığından zaman aşımına yer verilmemelidir.
  • El hijyeni hayat felsefesi haline getirilmelidir. Yaşadığımız süreç boyunca pek çok kişinin alışkanlık haline getirdiği sık el yıkama alışkanlığı bitirilmeden devam ettirilmelidir.
  • Dışarı çıktığımızda yanımızda el dezenfektanı veya kolonya bulundurulması hijyenimiz açısından önemlidir.
  • Kapalı alanlara girme zorunluluğunuz var ise iyi havalandırılan mekanları seçmeye özen gösterin.
  • İnsanın en iyi doktoru ilk başta kendisidir. Kendinizi halsiz, bitkin ve her zamankinden farklı hissediyorsanız evde kalın. Belirtiler kendiliğinden geçmiyor ise uzman bir doktora muayene olun.
  • Bazı durumlarda hastalık hiç belirti göstermeden de seyredebilmektedir. Bu nedenle hiç hasta gibi durmayan insanlarında virüsü taşıyabileceğini unutmayın. İnsanlarla aranızda belirli bir mesafe olduğundan emin olun.

Korona virüs etkinliğini gün geçtikçe yitirse de halen yakın çevremizde olan bir çok insan virüsü geçirebilmektedir. Bu nedenle hastalık ilk çıktığı günden bu yana paylaşılan bu bilgileri uygulamaya devam etmekte fayda bulunmaktadır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...