Körler Niçin Kanser Olmuyor?

11 Aralık 2020

Yıllardır tıp dünyası kanser için çare aramaya devam ediyor. Hemen her gün kanser ile ilgili çare bulundu diye bilgiler çıkıyor. Ama bunu kanıtlayan tam bir açıklama olmadı tabi. Kanseri her duyduğumuzda rahatsız olduğumuz bu hastalık ile ilgili yeni bir gelişmede iddia edildi. İngiltere'de görev yapan Türk doktorun yapmış olduğu tez de, görme engellilerin, bu kanser hastalığına yakalanma oranları neredeyse yok diyecek kadar az olduğu belirtildi.

Türk doktorunun kanser hastalığı ile ilgili o kadar çok tezleri var ki, bunların doğrumu yalan mı olduğunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Ama görme engelliler için bahsetmiş olduğu iddianın mantık olduğunu söyleyebiliriz. Newcastle Üniversitesi'nde görev yapan Doktor Tevfik Dorak, farklı bir buluştan bahsediyor. Türk doktor, uzun zamandır yapmış olduğu kanserin karanlık ile olan bağlantısı üzerine bir çok araştırma yapıyor. Doktor Tevfik Dorak, bu araştırmalar sonunda çok farklı bilgiler elde edinmiştir. Bunu şöyle açıklayabiliriz; sürekli karanlıkta kalan bir kişinin kanser olmasının yok diyecek kadar az olduğudur. Dünya çapında ki istatistikler bunun doğru olduğunu kanıtlar nitelikte görünüyor.

Bunun nedeni ise melatonin hormonunda olduğunu diyebiliriz. Bu melatonin hormonu, uymak için salgılanması gereken bir hormondur. Görme engellilerde bu hormon sürekli yaşanan bir durumdur. Bu hormonun ayrıca bağışıklık sistemini güçlenmesine yardımcı olur.

Bunun yanı sıra hücrelerin yenilenmesine yardım ederek vücudun yaşlanmasını geciktirmekte. Doktorlar, düzenli olarak olması gereken saatlerde uyumanın insanlar için daha yararlı olacağını belirtiyor. Sağlıklı bir birey için en ideal saat, 23.00 ve 03.00 arasındaki zamandır.

Bu buluşu kanıtlamak için fareler üzerinde yapılan deneyler var. Kör farelerde yapılan sonuçlarda, kör olmayan farelere göre 7 kat fazla yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Doktor Tevfik Dorak tezi'ni nasıl kendimizde uygulayabiliriz? İlla kör olmamız gerekmiyor değil mi? Bu araştırmanın sonunda insanların ne kadar verimli ve kalite uyku alması gerektiğini anlayabiliriz. Sağlığımız korumak için uyku düzenimize dikkat etmeliyiz.

Yatmadan önce kahve ve kafein içerikli içecekleri içmemeye özen göstermeliyiz. Telefon, televizyon ve bilgisayar gibi teknolojiden uzak durmalıyız. Sağlıklı bireyin, en az 7-8 saat uyuması gerekiyor. Kaliteli uyku için bu gerekli. Doktor dorak'ın bu buluşunu doğrulayan bir diğer gelişme ise, uyku sorunu yaşayan kişilerin kanser olma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Şöyle diyebiliriz, gece çalışmakta olan kişilerin bu hastalığa yakalanma oranı daha fazla görünüyor. Mesela gece nöbetlere kalan hemşirelerin üzerinde yapılan çalışma bunu gösteriyor.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...