Korona Virüs Ne Kadar Devam Edecek, Etkileri Nasıl Olacak

26 Nisan 2022

Korona Virüs Ne Kadar Devam Edecek, Etkileri Nasıl Olacak

Korana virüsün ilk başladığı yıl olan 2019 yılının sonundan bu yana tüm dünyada pek çok şeyin değişmesine sebep olan etkiler göstermiştir. Dünya tarihinde yaşanan en şiddetli salgın hastalıklardan biri kabul edilen korona virüs geldiğimiz bu günlerde etkisini bir hayli kaybetmeye başlamıştır. Pek çok ülkenin virüs kapsamında yürürlüğe aldığı tedbirlerin kaldırılmaya başladığı günümüzde ülkemizde de maske zorunluluğu hastane ve toplu ulaşım taşıtları hariç kaldırılmıştır. Korona virüs ile birlikte türeyen pek çok varyantın vücutlarımızda bağışıklık oluşmasını sağlamış olup çevremizde yer alan pek çok insan bu hastalığı atlatarak bağışıklık kazanmıştır. Korona virüsün ne kadar süreceği ve tam olarak ne zaman biteceği konusu halen merak edilen konulardan birini oluşturmaktadır. Yetkililerin bu konuda yaptığı açıklamalara göre bu yıl yaz aylarında hastalığın seyrinin iyiden iyiye yavaşlaması beklenmektedir. Tam olarak bitme tarihi ile ilgili kimse net bir açıklama yapmaz iken 2023 senesinin başlarına doğru maske kullanımının tamamen ortadan kalkması beklenmektedir. 

Geldiğimiz noktada ülkelerde aşı yaptıranların sayısı bir hayli artarak vücudun korona virüse karşı bağışıklığı kuvvetlendirilmiştir. Bu nedenle özellikle virüse karşı aşı yaptırmış kişilerde hastalığın seyri genel itibari ile hafif seyretmektedir. Bu örneğin tersi olan vakalara rastlansa bile bu oranda gün geçtikçe düşmekte ve yoğun bakımda yatan hasta sayısında kayda değer bir düşüş gözlemlenmektedir. Korona virüsün bundan sonra ki süreçte etkilerinin normal grip etkileri gibi geçirilmesi beklenmekte ve uzmanlar tarafından bu şekilde yorumlanmaktadır.

Korana Virüsün Şu An ki Belirtileri Nasıldır?

Hastalık ilk çıktığı andan itibaren sürekli değişime uğradığından kişilerde yaşanan belirtiler de farklılık göstermiştir. Şu an yaşanan belirtiler arasında en yoğun rastlananı eklem ağrıları, nezle, boğaz ağrısı ve öksürük olmaktadır. Bu belirtilere ilave olarak gözlenen halsizlik ve kendini yorgun hissetme belirtileri yaşanabilmektedir. Virüs etkisini azaltmasına rağmen özellikle kronik rahatsızlığı olan kişilerin kendilerini girdikleri ortamlarda korumaları ve maske takmaları önerilmektedir. Özellikle belirli bir yaşın üzerinde ki kişilerin kendilerini koruma konusunda daha hassas davranmaları tavsiye olunmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...