Korona Virüsü Dolayısıyla Hastanelerde Nasıl Bir Tedavi Uygulanmaktadır? 

30 Nisan 2022

Korona Virüsü Dolayısıyla Hastanelerde Nasıl Bir Tedavi Uygulanmaktadır? 

Korona virüsü dolayısıyla hastanelerde nasıl bir tedavi uygulanmaktadır gibi sorular insanlar tarafından neredeyse 3 yıldır en çok aranan konular arasındadır.

COVİD-19 olarak bilinen yaygın adı ile Corona virüsü ilk defa Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. 2019 yılından beri tüm dünyada etkisini devam ettirdi. Özellikle 60 yaş üstü kronik rahatsızlığı, bağışıklık sistemi düşük olan bireylerde yıkıcı ve ölümcül etkisi ile dikkatleri üzerine çekti. İlk 1 yıl aşı ya da ilaç çalışmalarında bir yanıt alınmasa da ÇİN, Almanya, Rusya, İngiltere ve Türkiye bu alanda yaptıkları çalışmalar ile kendi aşılarını üretmeyi başararak, hastalığı büyük oranda kontrol altına aldı. 

Hastanelerde ise bu hastalığın tedavisinde belirli bir yöntemden ziyade farklı yöntemler kullanılmakta idi. 

Hastanelerde Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Korona virüsü dolayısıyla hastanelerde nasıl bir tedavi uygulanmaktadır sorusuna uzman hekimler karantina, solunum desteği ve oksijen takviyesi cevaplarını vermektedir. Öyle ki bu süreç şöyle işlemektedir. 

Bir korona şüphelisi hastaneye yatmadan evvel önce bazı belirtiler taşıp taşımadığına dikkat edilmektedir. Hastanın yaşı, hastalık durumu, kronik rahatsızlık ya da özel bir durumunun olup olmaması bu noktada önemlidir.

Corona teşhisi konulan hastaların ilk başta semptomlarının giderilmesi için çalışmalar gösterilmektedir. Bu virüsün belirgin bir tedavisi yoktur. Hastaların bağışıklık sistemi bir yandan hastalık ile mücadele etmeye çalışsa da bir yandan da bu süreçte özellikle nefes darlığı, öksürük nöbeti gibi şikayetlerinden arındırılması için çalışmalar yani ilaçlar verilmektedir. 

Ağır Corona vakalarında Corona virüsü akciğerlerde iltihaplanmaya yol açmaktadır. Bu tarz bir durum teşhis edildiğinde hastaya acilen solunum desteği verilmektedir solunum zorluğu çeken hastalara oksijen verilmektedir. En kötü durumda hastaların solunum güçlüğü devam ederse hasta suni solunum cihazlarına bağlanılmaktadır. 

Ancak hastanın durumun bir hafiflik söz konusu ise (tansiyon sorunu ya da ishal varsa)damar yolu ile serum verilmektedir. Ağrı kesicilerde semptomların azaltılması konusunda kullanılan ilaç tedavi yöntemleri arasındadır. 

Corona Hastaları Hangi Belirtiler Taşırsa Hastaneye Alınmaktadır?

Corona virüs olan herkes hastanelerde tedavi görmemektedir. Durumu hafif olan hastalarda ev de izole tedavisi uygulanmaktadır. Hastanın şikayetlerine göre ağrı kesici verilmektedir. Ancak hastanın durumunda solunum güçlüğü, nöbet, kriz, aşırı oranda üşüme vb. Belirtiler olması durumunda hastalar hastanede doktor gözetiminde yoğun bakım ya da korona özel alanlarda tedavi altına alınmaktadır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...