Korona Virüsü İçin Verilen İlaçlar Güvenli Midir?

9 Şubat 2022

Korona Virüsü İçin Verilen İlaçlar Güvenli Midir?

Korana virüsü için verilen ilaçlar güvenli mi sorusu, son günlerde herkesin merak ettiği önemli bir sorudur. Korona virüsü hayatımızı büyük ölçüde etkiyen bir virüs oldu. Kişinin yaşı ve sağlık durumuna göre farklı bir etki oluşturmaktadır. Ağır geçiren hastaların ilaçsız tedavisi mümkün olmamaktadır. Ölüm tehlikesi olan bir virüs olduğu için belirti gösteren kişiler telaşla doktora başvurmaktadır. Yeni bir virüs olması beraberinde birçok soru işareti de getirmektedir. Bu durum doktora ve hastaneye güveni tam olan hastaların da tereddüt etmesine yol açmaktadır. Korona virüs, mutasyon geçirmekte, ilk haliyle kalmamaktadır ve henüz net bir tedavisi de yoktur. Etkili ilaçlar verilerek hastalara müdahale edilse de küresel çapta kanıtlanmış bir tedavisi bulunmamaktadır. 

Resmi Protokolle Belirlenen İlaçlar 

 Korana virüsü için verilen ilaçlar güvenli mi sorusu, yeni bir virüs söz konusu olduğu için oldukça olağandır. Buna karşılık verilen ilaçlar birçok ülkede resmi protokole uymaktadır. Türkiye'de resmi olarak belirlenen ilaçlar, hastalara ücretsiz verilmektedir. Korona virüs gibi mücadelesi zor bir virüse karşı etkili ilaçlar verilmektedir. Bundan dolayı hastalar, ilaçların vücutlarına zarar verebileceğini, yan etkilerini düşünmektedir. Türkiye'de ilaç kullanmak istemeyen hastaların sayısı da epey fazladır. Fakat bu ilaçlar korona virüsün yapısına göre tıp hekimleri tarafından belirlenmektedir. Bilimsel yolun her zaman en güvenli yol olduğu unutulmamalıdır. 

Uzmanlar Uyarıyor

 Birçok uzman bu konuda basına demeç vermektedir. Korona virüs beş gün içerisinde vücutta çoğalmaya başlamaktadır ve verilen ilaçlar bu çoğalmayı azaltmaya yöneliktir. İlaçların kullanılmaması durumunda vücut virüsle mücadele ederken yardım almamış olmaktadır. Bu durum hastalığın ağırlaşmasına neden olmaktadır. Buna karşılık ilaçların yan etkisine göre önlemler alınmaktadır. Korana virüsü için verilen ilaçlar güvenli mi sorusuna verilen cevap evet olacaktır. En büyük tehlike olarak verilen ilaç kanda pıhtıya neden olabilmektedir. Bunun için de kan sulandırıcı ilaç verilmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar da ilaç kullanan kişilerin kullanmayanlara oranla hastalığı daha hafif geçirdiğini göstermektedir. İlk bir hafta korona virüs için kritik olmaktadır. İlk bir haftada ilaç kullanımı virüslerin vücutta çoğalmasını olarak engellemektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...