Köydes Yazılımı Nedir?  

24 Nisan 2022

Köydes Yazılımı Nedir?  

Köydes yazılımı nedir sorusu birçok kişinin bilgi sahibi olmadığı ve merak ettiği sorulardan biridir. Köydes yazılımı, şehir rehberleri ve şehir bilgi sistemleri, coğrafi bilgi sistemleri alanında yaygın olarak kullanılmaktadır.  

KÖYDES, köy düzeyindeki şehir rehberi ve şehir bilgi sistemi türünün adıdır. Aslında, temel işlem aynıdır. Bu iş için ayrıca iyi bir yazılım ekibine ve CBS'nin nasıl çalıştığını bilen bir coğrafyacı veya harita mühendisi ekibine ihtiyacınız var.  

Köydes Yazılımı İçerisinde Neler Olmalıdır?  

Köydes yazılı içme suyu, yolu veya yolu olmayan köylere ve ailelerine yeterli ve sağlıklı içme suyu sağlamak, köy yollarının standartlarını iyileştirmek, köylerde küçük ölçekli sulama altyapısı ve kanalizasyon hizmetleri geliştirmek, Yaşam kalitesini artırmak, ekonomik ve sosyal kalkınmayı sağlamak için tasarlanmış bir uygulamadır.  

Köydes Yazılımı Özellikleri Nelerdir?  

Ülkemizde kırsal altyapının desteklenmesine yönelik Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan KÖYDES projesi: Kaymakam ve Vali ile koordineli olarak İl Özel İdare Organları kırsal hizmet sağlayıcı birliği bir başarı öyküsüdür. Proje, içme suyu ve yolu olmayan veya olmayan köylere ve ailelerine yeterli ve sağlıklı içme suyu sağlanmasını, köy yol standartlarının iyileştirilmesini, küçük ölçekli sulama altyapılarının iyileştirilmesini ve kanalizasyon arıtma hizmetlerinin geliştirilmesini, kırsal yaşam kalitesinin iyileştirilmesini ve koruma altına alınmasını amaçlamaktadır. Ekonomi ve toplum gelişir.  

Altlık harita hizmetleri, coğrafi nesnelerin gösterimi ve bu hizmetlerin üretimi, Proje Bilgi Sorgulama, Yol Sorgulama, İçme Suyu Sorgulama, Atıksu Sorgulama, Sulama Sorgulama, Müteahhit Sorgulama, Sorgu Sekmesi İdari saha araştırmaları yapmak, Düzenleme işlemi ile birlikte gelir; geometrik düzenleme, içme suyu envanteri, müteahhit firma işlemleri, Web uygulaması üzerinden ek katman sorguları ve tablo sorguları yapılabilir, Temalı arayüzü ile farklı sembollere sahip katmanları görüntüleyebilir ve tematik haritalar oluşturabilir.  

Köydes Uygulaması Ne Zaman Yürürlüğe Girdi?  

 KÖYDES olarak adlandırılan Köy Altyapı Destekleme Projesi, ilk olarak 2005 yılında İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Planlama Teşkilatı'nın işbirliği ile hayata geçirilmiştir. Projenin amacı, altyapı sorunu olan köylerin içme suyu ve yol sorunlarının hızlı bir şekilde çözülmesidir. KÖYDES Projesi Köy Hizmet  Birlikleri tarafından yürütülmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...