Kozalak Şurubu Nedir?

19 Ocak 2022

Kozalak Şurubu Nedir ?

Geçmiş dönemlerde sıklıkla kullanılan ve faydasının saymakla bitmeyen kozalak şurubunun son dönemlerde yeniden popüler olması, kişileri kozalak şurubu nedir ? gibi sorular sormaya yönlendirmektedir. Korana virüsün artması ve uzun dönemler boyunca hayatımızda bulunacak olması nedeni ile sıklıkla kullanılan kozalak şurubunun, covid etkilerini azalttığı söylenmektedir.  Çam kozalağı olarak da bilinen kozalak şurubu, yeşil çam kozalağı kullanılarak yapılmaktadır. Marmelat kıvamında bulunan bu şurubu, kişiler satın alınabileceği gibi kendileri de yapabilme şansına sahiptirler. Tat ve görüntü bakımından oldukça farklı görünen kozalak şurubu, genel olarak yaz ve ilk bahar aylarında yapılmaktadır. Yeni yeni oluşmaya başlayan kozalaklar sertleşmeden ve yeşilken şurup yapımı için toplanmaktadır. Kozalakların sertleşmeden toplanmasının nedeni daha kolay işleyebilmek ve kaynatıp özünü salmasını sağlayabilmektir. 

Kozalak Şurubu Faydaları Nelerdir ?

Kozalak şurubu son dönemlerde yeniden popülerlik kazanmaya başlasa da, bu marmelat yapılı şurubun saymakla bitmeyecek kadar faydası bulunmaktadır. Kozalak şurubu her ne kadar faydalı bir besin olsa da, fazla kullanılmamalı ve çeşitli olumsuz etkiler ile karşı karşıya kalınmamalıdır. Belirtilen ölçüden fazla alınan kozalak şurubu kişilerde mide bulantısı gibi çeşitli yan etkiler ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Fakat bu gibi yan etkileri bir yana koyduğumuzda, doğru tüketildiğinde elde edeceğiniz faydaları şu şekilde sıralayabiliriz. 

-Kozalak şurubu çok etkili bir solunum yolu ilacı olarak görülmektedir. Astım, öksürük, bronşit gibi belli başlı solunum yolu rahatsızlıklarına büyük fayda sağladığı gözlemlenmiştir. 

-Nefes darlığı ya da kesilmeyen öksürük yaşayan kişilere kozalak şurubu önerilmektedir. 

-Stres gibi olumsuzluk belirtilerinin azalmasını sağlayan kozalak şurubu, kişilerin bağışıklığının da güçlenmesini sağlamaktadır. 

-Kozalak şurubu kişilerin daha güçlü ve parlak bir saç yapısına sahip olmasını dağlamaktadır. 

-Son olarak ise kozalak şurubu kişilerin ağız ve diş yapısını, mikrop temizleme özelliği ile korumaktadır. 

Kozalak Şurubu Nasıl Yapılmaktadır ?

Kozalak şurubu yapımına başlarken ilk olarak yeşil ve tamamen sertleşmemiş kozalakları güzel bir şekilde yıkamalı ve bir gece boyunca suda bekletmelisiniz. Daha sonra kozalakların suyunu yenileyerek, kaynatma aşamasına geçmelisiniz. Belirli bir süre kaynayan kozalakların suyunu değiştirmeli ve tekrar suyu yenileyerek kaynatmaya devam etmelisiniz. üç saat kesintisiz bir şekilde kaynayan kozalakların üzerine şeker ilave ederek, bir süre daha kaynamaya bırakmalısınız. Bu aşamada kaynayan kozalakları ara ara karıştırmalı ve üzerindeki köpükleri toplamalısınız. Kozalaklar kıvam aldığında ateşten almalı, dinlenmeye bırakmalı ve soğuduktan sonra kavanozlara doldurmalısınız. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitk...

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...