Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

26 Aralık 2021

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Kredi kartı alma şartları sık aratılan konulardan bir tanesidir. Peki kredi kartı alabilmek için hangi şartları taşımak gerekmektedir. İlk başta kredi kartı alabilmek için 18 yaş üzeri yaş sınırı bulunmaktadır. Bu yaş sınırının altında kalan gençlerimize genellikle bankalar tarafından ek kart niteliğinde kartlar tanımlanabilmektedir. Bu kart limitleri ana karta bağlı tutulabileceği gibi ayrı olarak da değerlendirilebilmektedir. Yaş haricinde kredi kartı alma şartı arasında en önemlisi belirli bir gelir beyan edebilme durumudur. Bazı bankalar tarafından gelir bilgisi SGK raporlarından net olarak anlaşılamıyor ise ilave gelir belgesi talep edilebilmektedir. Kredi kartı limiti alabilmek için bir diğer şart ise kredi not ortalamasının belli değerlerin üzerinde bulunmasıdır. Her bankanın tahsis yapısına göre kredi notu farklı değerlendirilebilmekle beraber genel olarak 1700 ve üzeri kredi puanı bulunan kişiler kredi kartı tanımlama konusunda pek sıkıntı yaşamayan kesimleri oluşturmaktadır. Kredi notu oluşumu seneler içerisinde bireyin ödeme performansına bağlı olarak belirlendiğinden kişinin kredi puanı ile tanımlanacak kart limitinin doğrudan bir etkisi bulunmaktadır. Bankaların uygulamaları değişmekle birlikte 1-699 arası kredi puanı bulunan bireylere kredi kartı limiti tanımlama konusunda ihtiyatlı yaklaşım sergilerler. Bu tarz müşterilerde olumsuz durumların kapatıldığı belgelenebilirse teminatlı olarak kredi kartı limiti değerlendirmeye alınabilmektedir.

Kredi Kartı Gelir Sınırlaması Devam Ediyor mu?

Kredi kartı alma şartları arasında en önemli nokta gelir ve buna bağlı oluşan kredi puanı olmaktadır. Kişilere ilk kez kredi kartı limiti tanımlanırken oluşturulacak olan kredi kartı limiti yasal olarak kişinin gelirinin iki katını geçememektedir. Kredi kartı ödemeleri göründükten en az bir sene sonra kredi kartı limiti kişinin gelirinin dört katına kadar arttırılabilmektedir. Kişinin gelirinin tam olarak beyan edilemediği durumlarda ise kart limitinin en fazla 2000 TL olarak tahsis edilmesi banka insiyatifine kalmış bir konudur. Kişinin SGK primleri düzenli yatıyor ise ve kira benzeri ilave gelir beyanlarını ispatlayabiliyorsa banka kredi kartı limiti tahsis edebilir.

Bankalar ile kredi kartı talebi olana kadar hiç çalışmamış bireylerin doğal olarak kredi not ortalaması oluşmayacaktır. Burada bankalar açısından ödeme performansı görüntülenemediğinden riskler oluşabildiği için banka bu tarz kişilere kredi kartı limiti tahsis etmeden önce belli bir süre hesap haraketlerini görmek isteyebilir. Bu nedenle bu tarz başvuru yapabilecek kişilerin banka hareketlerinin olduğu yani çalışması olduğu bankadan kredi kartı limiti talep etmesi yerinde olacaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...