Kredi Kartı Almak İçin Şartlar Nelerdir?

28 Mart 2022

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?  

Kredi kartı son zamanlarda sıklıkla kullanılan ve tercih edilen bir imkandır. Nakit para taşınmadığı durumlarda, internetten alışveriş yapılacağı durumlarda herkesin eli mutlaka kredi kartına gider. Bu durumda akıllara kredi kartı alma şartları nelerdir sorusu gelmektedir. Kredi kartı almak şartları şu şekildedir;  

18 yaşında veya daha büyük olmak veya bir aile üyesine kredi kartı sözleşmesi imzalatmak,  

Kredi notunun bankanın değerlendirmesine göre riskli seviyede olmaması,  

Yüksek değerli kredi kartı başvurularında talep üzerine gelir belgesi de gerekmektedir.  

 Kredi kartı alma şartları Banka ve Kredi Kartı Mevzuatında düzenlenmiştir. Yönetmelikte, "gelir tespit edilemeyen durumlarda, tüm kredi kartı limitlerinin toplamının en fazla 2.000 TL olacağı" belirtilmektedir. Yani SGK'sı olmayan kişiler kira geliri veya kar payı gibi kayıtlı gelirleri yoksa 2.000 TL'ye kadar kredi kartı alabilirler. Yani SGK’sı olmayan kişiler kredi kartı alamaz şeklindeki ifadeler doğru olmamaktadır.  

Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?    

Kredi kartı başvurularında genellikle herhangi bir belge istenmemektedir. Ancak kredi kartı başvurusunda bulunan bir kişinin geliri sistematik olarak tespit edilemiyorsa, bazı bankalar sadece bu durumda gelir belgesi talep edecektir.  

Bankalarla Çalışması Olmayan Kişiler Kredi Kartı Alabilirler Mi?  

Kredi kartı alma şartları nelerdir sorusu ile birlikte bankalar ile herhangi bir çalışma yapmayan kişiler kredi sahibi alabilir mi sorusu da merak edilmektedir. 
Kredi kartı, banka KMH gibi kredi ürünlerini kullanmayan veya son 5 yıl içerisinde aktif olmayan kişilerin kredi notu bulunmamaktadır. Banka kredi notu olmayan kişilerin geçmiş işlerini göremez, bu nedenle banka için risk oluşturur. Bu nedenle kredi notu oluşmamış yani sıfır olan bir kişinin kredi kartı talebi reddedilebilir. Bu nedenle bu durumdaki kişilerin aktif olarak çalıştıkları bankaya (banka hesabı, siparişlerin otomatik ödemesi) öncelik vermesi daha doğru olur. Toplam kredi kartı limitleri gelire göre belirlendiğinden, bir kredi kartı limiti aslında diğer kredi kartı limitlerini etkiler. Başka bir deyişle, kredi limitinizi artırmak için ikinci bir kredi kartı almak genellikle pek kullanışlı bir yöntem değildir. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...