Kredi kartı limiti nasıl belirlenir? 

21 Mart 2022

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir? 

Günümüzde değişen ve gelişen yaşam şekilleri yaşam standartlarının da yükselmesine neden olmaktadır. Değişen ve yükselen standartların değiştirdiği alışveriş alışkanlıkları ödeme biçimlerinde de değişikliğe ve alternatif yöntemlere gidilmesine sebep olmaktadır. Modern yaşamın en önemli parçası haline gelen kredi kartları artık neredeyse bir şart haline gelmiştir, fakat hemen hemen reşit olan herkesin çoğu kullanıcının sahip olduğu kredi kartlarının kullanımında dikkatli olmak gerekmektedir. Kredi kartları ile gelirinden fazla harcama yapan kart kullanıcıları oranı her geçen gün daha da artmaktadır. Bu gibi durumlar için kredi kartı limiti göz önünde bulundurulmalı, mağduriyet yaşamamak adına harcamalar kontrollü şekilde yapılmalıdır.


Kredi kartı limiti nasıl belirlenir?


 Bahsetmekte olduğumuz kredi kartları ve gelirden çok harcama yaparak kredi kartıyla ilgili yaşanan problem ve mağduriyetlerle başa çıkmak için bankalar en baştan önlem almaktadır. Kart limiti adı verilen bu önlem için bazı koşullar bulunmaktadır. Ödeme yöntemi olarak en sık tercih edilen yöntemlerden biri olan kredi kartını kullanmak ise bazı durumlarda mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlar genellikle kredi kartlarının limitinin yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır. Peki kredi kartı limiti kim tarafından ve nasıl belirlenmektedir? 

Kredi kartı limitinin belirlenmesinde rol oynayan birden çok faktör bulunmaktadır. Kredi kartı limiti için göz önünde bulundurulan ilk faktör kredi kartı çıkartmak isteyen kullanıcının bankaya sunmuş olduğu kişisel bilgileridir. Bu bilgiler doğrultusunda bir üst harcama limiti yani üst limit belirlenir. Kredi kartı limiti olarak da bilinen üst harcama limiti, kredi kartı kullanıcısının kart borcunu her ay düzenli şekilde ödemesi halinde her ay kartından yapabileceği harcamayı ifade eden miktardır. Dolayısıyla bu üst limitin yani kredi kartı limitinin belirlenmesinde rol oynayan en önemli iki faktör kredi kartı almak üzere başvuru yapan kullanıcının aylık geliri ve kredi notudur. Böyle durumlarda kullanıcının aylık geliri daha önemli gibi düşünülse de kredi notu da en az gelir kadar önemli bir faktördür. Kredi notu ise bankalarla gerçekleştirilen tüm işlemelerin barındırıldığı kişisel bir finans geçmişi anlamına gelmektedir. Kredi notunu yükseltmek ve yüksek tutmak için yapılması gereken bazı durumlar mevcuttur. Bunlar mevcut kredi borçlarını geciktirmeden ödemek, kredi kartlarından yapılan ödemeler için otomatik ödeme talimatı vererek hesabı aktif tutmak, hesabınıza nakit giriş çıkışı yapmak gibi durumlar olarak özetlenebilir. Kredi notunuzun yüksekliğiyle ve aylık gelirinizle belirlenen kredi kartı limitinin yükseltilmesi içinde gelir durumunun arttığı ve kredi notunun yükseldiği birlikte çalıştığınız bankaya iletilmelidir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...