Kredi Kartları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?

24 Mart 2022

Kredi Kartları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?

Hayatımızda ödeme aracı olarak sıklıkla kullandığımız kredi kartları hakkında bir çok şey merak edilmekte ve araştırma konusu olmaktadır. Yazımızın devamında kredi kartları hakkında sıkça sorulan sorular nelerdir? Konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

  1. Kredi kartları ile ilgili en çok araştırılan konuların başında kredi kartı asgari ödemesi nedir? Bu sorunun cevabı hesap kesim tarihinden ödeme tarihine kadar en az düzeyde ödemeniz gereken tutarı ifade etmektedir. Asgari tutarın altında yapılan ödemelerde geri kalan kart borcunuza kredi kartı gecikme faizi işletilmekte olup bu nedenle asgari tutarın üzerinde geri ödeme yapmak önemli olmaktadır. Kredi kartınızın asgari ödemesi hesaplanırken dönem borucunun %20 lik kısmı alınmaktadır. Örneğin 100 TL dönem borcunuz var ise asgari ödemeniz 20 TL olmaktadır.
  2. Kredi kartı hakkında merak edilen ikinci konu ise kredi kartına sadece asgari ödeme yatırıldığında kredi puanının düşüp düşmeyeceği konusudur. Bu sorunun cevabı ise asgari ödeme yapıldığı takdirde sistemin ödeme yapıldığı şeklinde algıladığı bu nedenle puanın düşmediği şeklindedir. Ancak borç tutarı sadece asgari ödeme yapıldığı takdirde çok fazla düşmediğinden sistemde borcunuzun yüksek görünmesine sebep olabilir. Bunun dışında bankalara yaptığınız kredi başvurularında asgari ödeme yaptığınızın saptanması durumunda kredinizin olumlu sonuçlanmasına negatif bir etkisi olabileceği aşikardır. Bu nedenle kart tutarının tamamın yatırılması daha yerinde bir davranış olacaktır.
  3. Kredi kartları ile ilgili diğer merak edilen konulardan biri de kredi kartlarında bulunan borçların yapılandırılıp yapılandırılamayacağı konusudur. Bir çok banka kredi kartlarında bulunan bakiyeleri 72 aya kadar yapılandırma yetkisine sahip olmakla birlikte bu durumu netleştirmek için kredi kartınızın bulunduğu banka şubeleri ile görüşmeniz gerekmektedir. Bankalar kullandırdıkları kredileri veya kredi kartlarında ki risk bakiyelerinin sorunlu duruma düşmesini istemediklerinden sizlere ödeme konusunda yardımcı olabilecekleri konularda destek vereceklerdir.
  4. Kredi kartları ile ilgili en çok araştırılan bir diğer konu ise kredi kartları limitlerinin nasıl belirlendiği konusudur. Bu konuda son çıkan mevzuata istinaden ilk kez kredi kartı sahibi olacak kişilerde belirlenecek limitin kişinin sahip olduğu gelirin maksimum 2 katı olabileceği hususundadır. Diğer yıllarda bu oran 4 kata kadar arttırılabilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bir Kişinin Beyin Kanama Geçirdiğini Anlamanın 4 Kolay Yolu

17 Ekim 2020

Doktorlar bir kişinin beyin kanaması geçirdiğinde 3 saat içinde müdahale edilmesinin gerekti...

Aile Hikâyesinde Kanser Genetiği Nedir?

10 Nisan 2022

Kanser Genetiği Nedir?Kanser genetiği; o organa özel bazı genlerde görülen değişiklikler...

Leblebi Tozlu Kurabiye Tarifi

21 Mart 2022

Leblebi Tozlu Kurabiye TarifiGünümüzde nostalji sayılan leblebi tozları hemen herkesçe sev...

Bulut Depolama Nedir?

13 Temmuz 2022

Bulut Depolama Nedir?Birçok alanda yer alan verilerin (fotoğraf, video ya da pdf vs.) sanal or...