Kredi Risk Raporu Nedir?

24 Ocak 2022

Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi risk raporu nedir ? Çok sık araştırılan konuların başında gelmektedir. Peki kredi risk raporu nedir ve ne gösterir? Bu rapor belirli bir tarihte sorgulanan kişinin borç durumunu ve ödeme bilgilerini içeren bir belge niteliğindedir. Kişinin o tarihte finans kurumlarında bulunan tüm kredi bilgileri, vade ve ödeme düzenini gösteren bir rapordur. Bu raporda bankalardan çektiğiniz her çeşit kredi ( ihtiyaç, taşıt ,konut vb.), kredi kartı borç bilgileriniz ve kredili mevduat hesabınıza ait borç bilgileriniz bulunmaktadır. Kredi risk raporu finansal kurumlardan çekmiş olduğunuz kredileri gösterdiği gibi aynı zamanda bu kurumlarda tarafınıza açılan limitleri de göstermektedir. Rapor içeriğinde size yararlı olabilecek pek çok bilgi bulunmaktadır. Bunlar özetle aşağıda belirtilmiştir.

  • Tüm borçlarınız vadelerine göre sınıflandırılarak rapor içeriğinde yer almaktadır.
  • Kurumlardan tarafınıza açılan kredi limit bilgileriniz ve kart limitlerinizde rapor içeriğinde görünmektedir.
  • Ödeme düzeninizi yada geciken taksit dönemlerinizi geçmişe yönelik olarak da raporda görmeniz mümkündür. Gecikmiş borç bilgilerinizi gecikmeye konu kredi henüz kapanmadıysa görebilirsiniz. Eğer gecikmeye konu kredi kapanmış ise beş yıla kadarlık kadar olan kısmı raporda görebilirsiniz.
  • Kredi risk raporunda ödeme performansınız sonucu oluşturulmuş kredi puanınızda görünmektedir. Kredi notu olarak görülen bu kısım bankalardan talep ettiğiniz kredi limitleri ve kredi kartı taleplerinizde öncelikli olarak bakılan değerdir.
  • Kaç banka ve finans kurumu ile çalıştığınız ve bugüne kadar çekmiş olduğunuz kredilerin tamamı kredi risk raporunda görünmektedir.
  • Toplam bankalar nezdinde oluşturulan limit ve risk bilgilerinizi bu rapordan toplu olarak görebilirsiniz.

Kredi Risk Raporu Bilgileri Güncel midir?

Kredi risk raporu nedir ? Sorusu ile birlikte sık araştırılan konulardan biride kredi risk raporu güncelliğidir. Kredi risk raporu her ay bildirim yapan banka ve finans kurumları tarafından güncellenmekte olup aldığınız raporlar güncel bilgilerden oluşmaktadır. Bankaların kredi verirken değerlendirmede birinci derecede baktıkları raporlardan biri olan kredi risk raporları bireylerin ödeme alışkanlıklarını temsil ettiğinden oldukça önemlidir.

Kredi Risk Raporunda Kredi Notunun Değeri

Kredi risk raporunda oluşturulan kredi notunun büyük kısmı ödeme performansı ile oluşturulmakta olup bununla birlikte limit doluluğu, kaç banka ile çalışıldığı ve finansal durum gibi öğelerde notun oluşmasında etkili olabilmektedir. Bankalardan talep edilen her türlü kredi ve kredi kartı başvurularında kredi risk raporunda bulunan kredi notuna bakılmaktadır. Her bankanın onay aşaması değişmekle birlikte genellikle kredi puanı 1500 üzeri olan bireylerin kredi alma şansı daha yüksek olmaktadır. Kredi notunu yükseltmek için ödeme düzenine dikkat edilmeli, kullanılan krediler finansal duruma uygun vadelerde kullanılmalıdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

HAŞHAŞLI REVANİ TATLISI

16 Temmuz 2023

HAŞHAŞLI REVANİ TATLISI TARİFİ:Malzemeler: 3 adet yumurta 1 su bardağı toz şeker...

Soğuk Havalarda Dudak Bakımı Nasıl Yapılmalı?  

8 Mart 2022

Soğuk Havalarda Dudak Bakımı Nasıl Yapılmalı?  Dudaklarımız muhtemelen vücudumuzun en ...

HIV Virüsü Nedir

17 Şubat 2022

HIV Virüsü NedirHIV virüsü cinsel yolla veya kan yoluyla bulaşan bir virüs çeşitidir. Ge...