Krem şantili muhallebi nasıl hazırlanır? 

18 Mart 2022

Krem şantili muhallebi nasıl hazırlanır? 

Muhallebi süt kullanılarak hazırlanan, bir çok çeşidi bulunan ve genellikle soğuk servis edilen bir tatlı türüdür. Türkçe’de “süt” anlamına gelen muhallebi dünyaya Arap mutfağıyla girdiyse de uzun yıllardır Türk mutfağında geniş bir yeri olan tatlı çeşitlerinden biridir. Bebeklere ek mamaya geçtikleri ilk dönemlerde bile verilen, “bebek muhallebisi” olarak adlandırılan muhallebililerden, içeriği değiştirilerek besin değerleri yükseltilen; lezzeti değiştirilip arttırılan bir çok muhallebi tarifi bulunmaktadır. Krem şantili muhallebi de muhallebi tarifleri arasında en sık tercih edilen ve deneyen herkesten tam puan alan muhallebi tariflerinden biridir.

Krem şantili muhallebi tarifi için malzemeler nelerdir? 

1 porsiyonunda yaklaşık olarak 304 kalori bulunduran krem şantili muhallebi aynı zamanda içerisine yoğun olarak kalsiyum, karbonhidrat ve protein de bulundurmaktadır. Yaklaşık 2 ila 4 kişilik krem şantili muhallebi çıkan bu tarif için malzemeler şu şekildedir:

Muhallebi için:

  • 1 litre soğuk süt
  • 3 yemek kaşığı tepeleme şekilde un
  • 3 yemek kaşığı tepeleme şekilde mısır nişastası
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 paket vanilya ya da şekerli vanilin
  • Arzuya göre iri kıyılmış ceviz veya fındık
  • Arzuya göre muz

Krem şanti için:

  • 1 paket sade krem şanti
  • 1 su bardağı oda ısısında süt

Krem şantili muhallebi nasıl yapılır? 

Tüm malzemeler hazırlandıktan sonra derin bir tencereye 1 litre soğuk süt alınır. Sütün üstüne 3 tepeleme yemek kaşığı nişasta, 1 su bardağı şeker ve 3 tepeleme yemek kaşığı un ilave edilerek kaynama noktasına gelinceye dek karıştırılır. Kaynayan muhallebi birkaç dakika daha pişirildikten sonra ocaktan alınır. Muhallebi soğumaya bırakıldıktan sonra ayrı bir karıştırma kabında bir paket krem şanti bir bardak oda ısısında sütle mikserin yüksek devrinde çırpılır, yoğunlaşan krem şanti kıvamının yoğunlaşması için bir süre buzdolabında bekletilir. Yaklaşık 15 dakika dinlenen krem şanti dolaptan çıkartılır. Muhallebi tamamen soğuduktan sonra dolapta dinlendirilen krem şanti muhallebiye ilave edilerek karıştırılır. Bu aşamada da karıştırma mikserle yapılırsa daha güzel bir kıvam elde edilecektir. Daha sonra ince uzun bardaklara ya da kaselere yarısına kadar muhallebi doldurulur, üzerine muz dilimleri eklendikten sonra kalan yarısı da muhallebiyle doldurulur. Muhallebiler servis tabaklarında buzdolabına yerleştirilir, bekleme süresi ne kadar uzun olursa muhallebinin kıvamı da o kadar yoğun ve güzel olacaktır. Krem şantili muhallebi servis edilirken arzuya göre ceviz veya fındık eklenebilir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

ETLİ KARALAHANA DOLMASI TARİFİ

11 Ekim 2023

Etli karalahana dolması tarifi için malzemeler: 15-20 adet karalahana yaprağı 250 gram k...

HINGEL MANTISI TARİFİ

10 Ekim 2023

Hingel mantısı, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biridir ve özellikle Gaziantep yör...

KURU PATLICAN DOLMASI TARİFİ

8 Ekim 2023

Kuru patlıcan dolması, kış aylarında yapılan ve Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden ...

ET TANTUNİ TARİFİ

7 Ekim 2023

Tabii, size tantuni tarifi verebilirim. İşte gerekli malzemeler ve tarif adımları:Malzemeler...