Kripto Paralara Denetim Gelecek Mi?

12 Ağustos 2021

 Kripto para, gün geçtikçe popüler olmaktadır. Bu paralar popülerlik kazandıkça devletin denetim getirip getirmeyeceği soruları sık sık gündeme gelmekte. Diğer dünya ülkelerine bakıldığında çeşitli düzenlemeler yapıldığı görülse de özellikle kripto para konusu için bir düzenleme henüz getirilmediği görülür. İzin veren ülkeler olduğu gibi kesin bir dil ile yasaklayan ülkeler de var. Yasaklar emtia adı verilen ticari faaliyetlerin konusu olan malların üzerinde uygulamada.

 

 

Türkiye Cumhuriyetinde yasakları belirleyip denetleyen kuruluşlar sermaye piyasaları kurumu ve mali suçları araştırma kuruludur. Kripto paraları ödeme aracı olarak ya da emlak yatırımı, altın yatırımı gibi değerlendirmek de mümkün. Fakat Türkiye Merkez Bankası, kripto paraları ödeme aracı olarak tanımadığını açıkladı. Bu açıklamanın ardında borsalar para transfer olayını bankalarla sınırlamak zorunda kaldı.

 

 

 

Kripto Para Vergilendirmesinin Bir Kaç Yolu 

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hali hazırda kripto paraya vergi getirmek gibi bir düşüncesi bulunmuyor. Ancak kripto para madenciliği ve bu kazanç şeklinin güvenliği için hizmet veren firmaları denetlemeye tabi tutuyor. Vergi fiyatlandırması, devletlerin kripto parayı hangi kategoriye koyduğuna bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

 

 

1- Menkul Kıymet Olarak Kullanmak 

Menkul kıymet olarak kullanmak için Sermaye Piyasası Kurulu'nun düzenleme yapması gerekiyor. Fakat Sermaye Piyasası Kurulu, kripto parayı menkul kıymet olarak kabul etmiyor. Eğer kabul ederse izleyeceği yol, %10 diliminde stopaj kesimi yaparak hizmet veren platformları kontrol altında tutmak olacaktır. 

2-Emtia Uygulamak (ticari faaliyetlerin konusu olan altın, buğday gibi mallar) 

Emtia uygulamak için kripto paraların sürekli alım satım yapıp yapmadığına bakılacaktır. Eğer sürekli kripto paraların giriş çıkışı yapılıyorsa, kullanıcının katma değer ve gelir vergisi ile yükümlü olması gerekecek. Bunun yerine ortalıkta aralıklı bir kazanç varsa kullanıcıdan sadece gelir vergisi alınacak.

 

 

3-Para Olarak Kullanmak 

Kripto para; kamu ya da özel sektörleri kontrol altında tutmak için uygulanan regülasyonlar göze alınınca, para olarak kullanmak en son seçenek gibi karşımıza çıkıyor. Kullanılmaya karar verildiği taktirde merkez bankası iş yükünün artacağı gerekçe ile vergilendirme yükümlülüğü uygulamayacağını açıkladı. Sonuç olarak Kripto paraların akıbeti alınacak kararlar çerçevesinde belli olacaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...