Kuaföre Gitmeyi Unut... Evde Saçını Kendin İstediğin Şekilde Kes !!!

24 Eylül 2020

Merhaba sevgili okurlarımız bu yazımızda evde nasıl saç kesilir sizlere anlatmaya çalışacağız.

Ben saçlarımı uzun zamandır kendim kesiyorum.Ve istediğim bütün modelleri elde etmek de kolay oluyor.

Özellikle şu yaşadığımız koronavirüs döneminde çoğumuz kuaföre gitmeye çekinir olduk.Şu dönemde kuaförlere gitmek çok sakıncalı olarak biliniyor.

Evde saç kesmek aylık kuaför masrafını en aza indirir, ve bütçene ek katkıda bulunur.

Saç keserken öncelikle sabırlı olarak ve size önereceğimiz aletleri temin ederek düzgün saç kesimleri ortaya koyabilirsiniz.

Öncelikle Kesim Hazırlığı Yapmak


 

1.İyi kalite makas temin etmek

Kuaför makaslarını kozmetik mağazalarından yada internetten temin etmek artık çok kolay.Makas fiyatları kaliteye göre değişiklik gösterir.Makas alırken öncelikle iyi bir çelikten üretilmiş olmasına dikkat edin.

Aldığınız makasın ele geldiğinde size denge kaybı yaşatmayacak olmasına ve keskin olmasına dikkat etmeliyiz.

En iyi kuaför makası japon üreticilerindir.Özellikle taklit olmamasına dikkat edelim.Makasın saça kesiminde önemli olan kısmı keskin olan kısmı kısa olmalıdır. Kısa olan keskin kısmı sayesinde saçlarınızı keserken denge sorunu yaşamaz ve saç kesiminin kontrolünü sağlamış olursunuz.

2. Saçını hangi model kesmek istediğini belirle

Saç kesimine başlamadan önce şöyle bir internet sitelerini ve saç dergilerini karıştıralım.Oralarda bir çok ünlünün saç kesimlerinden ilham alabilirsin.

Akıllı telefonunuza bazı fotoşop programları yükleyebilirsiniz.Bu fotoşop programlarına resimlerinizi yükleyip , hangi modelin yüzünüze yakıştığını önceden görmeniz mümkün.Bu sayede size yakışan saç modelini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Eğer saçınız uzun ve siz kısa bir saç modeline geçiş yapmak istiyorsanız , lütfen acele karar vermeyin.Çünkü uzun saç kullanımı bir alışkanlıktır. Bu alışkanlıktan birden vazgeçmek bazen sizi üzebilir.Eğer kısaya geçiş düşünürseniz , saçlarınızı kesmeden önce bir kaç gün düşünme payı bırakmalısınız kendinize.Daha sonra uzun saçı özleyip mutsuz olmamak adına önemli bir karadır bu durum , iyi düşün ve seçimini yap.

3. Saç kesimi yapmadan önce ıslak yada kuru kesime karar ver

Bazı kuaförler saç kesimi için ıslak yöntemi tercih eder. Bu yönetimi tercih etmelerinin sebebi saçı keserken kolaylık olamsıdır.Eğer ıslak kesmek isterseniz , saçınızı keserken bir kaç santimetre daha uzun olmasına dikkat et. Çünkü saç kuruduğunda saç daha da kısalacaktır. Hatta bazı kuaförler saç kuruyunca 10 cm yakın kadar kısaldığını söyler.

Bazı kuaförler kesim yaparken kuru şekilde kesim yapmayı tercih ederler.Ama kuru kesim yaparken dikkat edilmesi gerek bir nokta var. Kuru kesimde saçın her yeri eşit kesim olmayabilir.Ayrıca saçınızı kuru şekilde kesmeye karar verirseniz , makasınızın çok keskin olmasına özen gösterin.Ayrıca sürekli kuru kesim olarak kullandığınız makasların ömrü azalacaktır. Zamanla körelen makaslara sahip olabilirsiniz.

Bizim size önereceğimiz yöntem ise her zaman ıslak kesim yapmanızdır. Çünkü ıslakken kestiğiniz saçları düzeltme şansınız çok yüksektir.Hatta daha sağlıklı kesim yapıp güzel bir saça kavuşabilirsiniz.

4. Kesime başlamadan önce saç hazırlığı yap

Saç kesimi yaparken ıslak seçim olarak uygulama yapacaksan eğer ,saçlarını kesmeden önce güzelce yıka ve saç kremi uygula durula ve saçının fazla suyunu havluyla güzelce al.Daha sonra tara.

Kuru kesim yapmak istersen saçını aynı şekilde güzelce yıka ve kurut.Sonra tara.Ve Saçını kesinlikle doğal bırak fön yada saç düzleştiricisi kullanma.

Saç Modelleri Belirleme

1.Saçı alttan at kuyruğu yaparak kesme yöntemi

Bu kesim ile düz bir saça sahip olabilirsiniz.

Öncelikle saçların temiz ve nemli olarak işe başla.Eğer saçını kesim yapmadan kısa bir süre önce yıkadıysan , tekrar yıkamana gerek yok.Saçlarına biraz sprey şişe ile su püskürtmen yeterli.

Saç kesimine başlamadan önce saçını baş kısmının tepesinden ve ön taraftan olmak üzere arkaya doğru güzelce ikiye ayır.Saçlarına ayırma işlemini yaparken tam net bir ayırma işlemi yapman önemli.Daha sonra ayırdığın saçlarını güzelce tara.

Saçlarını ense hizasında olacak şekilde at kuyruğu yap.At kuyruğu yaparken sıkı bir at kuyruğu olmasına özen göster.Hatta yaptığın at kuyruğu saçına sabit olsun.

At kuyruğu yaptığın saçı öncesinden güzelce taradığından emin ol.Yaptığın at kuyruğunun baş bölgenin tam arka kısmında olmasına ve ensenin alt kısmında olmasına özen göster.

Saçına önceden yaptığın at kuyruğuna ek olarak bir at kuyruğu daha ekle.Bu yaptığın ikinci at kuyruğu saçını kesmek istediğin hizanın az yukarısında olması gerekir.diğer yaptığın ilk at kuyruğunun ise 5 yada 10 cm altında olabilir.

Şimdi sıra geldi kesime.Daha önceden yapmış olduğun at kuyruğunu ensenden yavaşça yukarıya kaldır.Ama kaldırırken dikkat et at kuyruğu gevşemesin.

Evet şimdi kesimi tamamlama işlemine sıra geldi.Yaptığın ikinci at kuyruğunun hemen aşağısından olacak şekilde saçını kes.Ama dikkat etmen gereken nokta ise saçın tamamını tek seferde kesmemen.Keserken parça parça olcak şekilde kesimi yap.Kesimi tamamladıktan sonra ufak bir kontrol yaparak tüm saçın kesildiğinden emin ol.

Kesim işlemi bittikten sonra iki tokayı da çıkar.Daha sonra saçlarınızı savurarak ve sallayarak saçını bir güzel silkele.

En son aşama olan kontrol etmeye sıra geldi.Saçların düz kesildiğinden emin olmak adına ,saçlarını güzelce tara.Eğer saçlarında belirgin bir eşitsizlik varsa , saçını tekrar at kuyruğu yap.Ama at kuyruğu yapılan saçı sakın kesme bu saçının daha da kısalmasına sebep olur.At kuyruğu yaptığın saçları kontrol et ve fazla kalan kısımları güzelce kes.

2. Yöntem saçı kıvırma yöntemiyle kesmek

Bu saç kesimi ile saçların küt , bombeli önü uzun arkası kısa olacak

Saçını güzelce tara. Daha sonra saçını baş kısmının en tepesine gelecek şekilde sıkı bir şekilde kıvır.

Bu saç kesimi uygulayacak kişilerin saçları ince telli olmaması gerekir.Bu noktaya dikkat .

Şimdi tuttuğun saçı sıkıca tut.Daha sonra saçının aralarına kesikler gelecek şekilde kesim yap.Bu arada saçı fazla tutam almadan kes yoksa saçın çok kısalır.

Sonrasında kestiğin saçı rahat bırak.Ve güzelce tara.

Saçını güzelce taradıktan sonra saçlarını tekrar saçının tepesine topla.Bu sefer ters yöne çevir.Diğer saç kesiminden farklı yöne kıvır.

Bu ters yöne kıvırmamızdaki amaç fazlalık olan saçları toplayıp kesmek. Şimdi topladığın saçlarında fazla olan kısımları uçlardan olacak şekilde toparla ve kes.

Kestiğin saçı serbest bırakarak sal .Güzelce tara ve istediğin saç modelin hazır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...