Kuantum Teknolojisi Nedir?

23 Haziran 2022

Kuantum Teknolojisi Nedir?

Kuantum teknolojisi, mühendislik ve fizik dallarının bir araya gelmesiyle oluşan yeni bir teknolojiye verilen isimdir. Temelinde, kuantum sistemlerinin sunmuş olduğu süperpozisyon ve dolanıklık gibi farklı özellikler yatmaktadır. Kuantum teknolojisi günümüz bilgisayarlarından büyük derecede farklı şekilde çalışmaktadır. Klasik bilgisayarlarda her bitin 0 veya 1’i temsil ettiği, bitler kullanılarak bilgileri işlemektedir. Bir kübit ise 1, 0 veya eş zamanlı olarak ikisi de temsil edebilmektedir. Bu durum süperpozisyon ismiyle açıklanmaktadır. Diğer kuantum teknolojisi özelliklerinin yanı sıra, bu özellik kuantum etkili bilgisayarlarının belli başlı hesaplamaları normal bilgisayarla kıyasla çok daha pratik bir biçimde yapılmasını sağlamaktadır. Kuantum dolanıklık özelliği ise, iki benzer durumda olan parçacığın arlarında fiziksel bir etkileşim olmadığı halde bağlantılı olmasını ifade etmektedir. Kuantum teknolojisi temel olarak bu iki kavram üzerinde şekillenmektedir. 

Kuantum Teknolojisi Kullanım Alanları

Kuantum teknolojisi sisteminin belirli bir bölümü günümüzde hali hazırda kullanıma başlanmış durumdadır. Günümüz sosyal hayat içerisinde lazerler, tranzistörler, yarı iletken cihazlar ve MRI görüntüleyiciler başlıca olmak üzere diğer birçok bu tarz sistemlerde kuantum teknolojisi kullanan cihazlar bulunmaktadır. Kuantum teknolojisi denildiğinde ilk akla gelen kuantum bilgisayarlar ve hızlı hesaplama gibi konular gelse de bu teknoloji temel olarak dört alanda kullanılmaktadır.

Kuantum Sensörler: Bu sensörler frekans, elektrik – manyetik alan ve sıcaklık gibi fiziksel nicelikler fazlaca hassas bir biçimde ölçebilmektedir. Ayrıca bu kuantum sensörler uydulardan uçaklara kadar farklı alanlarda, farklı uygulamaları ile kullanılabilmektedir. 

Kuantum Hesaplama: Kuantum bilgisayarlar, klasik bilgisayarlara kıyasla oldukça farklı olarak kubitlerle işlem yapmaktadır ve verileri uygun şekilde saklamaktadır. Bu nedenle de hesaplamaları diğer farklı özellikli bilgisayarlara göre aşırı derecede hızlı yapmaktadır. Dolayısıyla bu bilgilerin doğrultusunda hızlı bilgisayarlara gereksinim duyulan havacılık, tıp gibi alanlarda pek çok sorunun hızlıca çözülmesini sağlayacaktır denilebilir.

Kuantum –Güvenli- İletişim: Kuantum özellikli bilgisayarların mevcut kriptografik sistemleri basit bir şekilde kırabileceği ve ciddi güvenlik açıklarına sebep olabileceği fark edilince bu alanda da çalışmalar başlatılmıştır. Bu açığın giderilmesi için kuantum güvenli iletişim mekanizmaları üzerinde farklı çalışmalar sürmektedir.

Kuantum Simülasyon: Kompleks kuantum sistemlerinin herhangi bir bilgisayar yoluyla modellenmesi imkansızken, kuantum simülatörlar buna imkan sağlamaktadır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...