Kudret Narının etkileri nelerdir?

31 Aralık 2021

Kudret Narının etkileri nelerdir?

Kudret narının faydaları saymakla bitmez. Özellikle C vitamini ve proteini açısından oldukça zengin olan ve çoğu hastalığın şifalı bitkileri arasında yer almaktadır. İçerisinde demir, kalsiyum, fosfor ve B vitamini bulunmaktadır. Kudret narının taze olarak tüketilmesinin yanı sıra balla karıştırılarak kullanılabilir. Ayrıca, kudret narının acımsı tadından dolayı macun haline getirilerek de tüketilebilir. Kudret narının kullanılmasında herhangi bir yan etkisini olmadı bilinmektedir. Fakat kudret narının çok kullanıldığında mide sorunlarına ve ishale neden olabilmektedir. Bunun dışında bazı riskli hastaların kullanılmaması gerektiği bilinmektedir bunlar:

  • Hamile olan kadınlar ve çocuk emziren anneler
  • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar
  • İlaç kullana şeker hastaları ve düşük kan şeker hastalığına sahip kişiler
  • Hipoglisemik olan hastalar

Kudret narının faydaları nelerdir?

Nar tanesini andıran kırmızı tanelerden oluşan kudret narının faydaları mucizevi etkileri çok fazla bulunmaktadır. Meyve ve yapraklarında çok fazla mineral ve vitamin bakımından zengin olmaktadır. 

Diyabet tedavisi

Kudret narının 2 diyabetli hastalarda kan şekeri düzeylerini düşürmek için etkileyici bir yöntemdir. Diyabet hastalarında faydalı ve güçlü proteinli meyvedir.

Bağışıklık sistemi artırıcı 

Beslenmeyi etkileyecek kudret narı enfeksiyonlara karşı sizi korumaktadır. Virüslere karşı savunma özelliği olan kudret narı Viral hastalıklardan korumaktadır. Güçlü antioksidan olan C vitamini açısından zengin olması zararlı bileşenleri ortadan kaldırır.

Göz iyileştirici

Kudret narı içerisinde bulunan lutein ve zeaksantin gibi göz iyileştirici flavonoidler sayesinde etkili olmaktadır. Bu bileşenler sayesinde gece ve gündüz gözlerde görmeyi iyileştirmektedir.

Astım hastalarında etkili çözüm

Kudret narının faydaları arasında iyileştirici etkisini astım, bronşit, saman nezlesi gibi hastalarında semptomlarında iyileştirici etkisi olmaktadır. Kudret narında anti-histaminik ve anti-inflamatuar özeliklere sahip olmasından dolayı solunum sağlığına etkili olmaktadır.

Kanserli hücre engelleme

Yaşlanmayı hızlandıran ve kanserli hücreleri arar ve yok eder. Ayrıca farmakolojik ve klinik çalışmalar sonucunda kudret narının göğüs, rahim ağzı ve prostat kanseri gibi tümörlerin azalmasına neden olabilmektedir.

Sağlıklı kolestrol

Özellikle kolestrol seviyelerini düşürmesinde etkili olan kudret narı damar sertliğine yol açan plak oluşumunu önlemeye de yardımcı olmaktadır. Bunun sonucun kalp krizi ve kalp hastalığının da önleme de yardımcı olmaktadır.

Kemik ve cilt sağlığı kudret narının içerisinde bulunan K vitamini özelliği ile kan pıhtılaşmasını düzenler. Bunun dışında k vitamini etkisiyle vücutta kalsiyum dağılımında gerçekleştirmektedir. Cilt enfeksiyonunda ortadan kaldırmaktadır. Bunun dışında kilo vermede yardımcı olur. Egzama, sedef gibi cilt hastalarına etkili çözümler sunar. Antibiyotik etkisi bulunmaktadır. Mide ülseri gibi rahatsızlıkların önüne geçmektedir. Ayrıca antibiyotik etkisi de bulunmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitk...

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...