Kulak Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

6 Ocak 2022

Kulak Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

İşitme organı kulak tıkanıklığının nedenleri nelerdir bu şikayetle karşı karşıya kalan hastaların sıkça merak ettiği bir durumdur. Kulak tıkanması aslında kendi kendine geçer ancak yine de birey kulağını temizlemek için ilave cisim kullanırsa bu aslında kulağın salgı sürecini yıpratarak bireyin de zamanla kulak tıkanıklıkları sorunuyla karşı karşıya kalması anlamına gelmektedir.

Kulak tıkanıklığının yaygın olarak bilinen nedenlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

a) buşon

b) yabancı cisim kaçması

c) dış veya orta kulak enfeksiyonları

ç) östakinin fonksiyonel bozukluğu

d) ani basınç değişiklikleri

kulak tıkanıklığına neden olan faktörler arasında sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Kulak Tıkanıklığına Neden Olan Bireysel Faktörler

Kulak tıkanıklığına neden olan faktörleri bireysel ve çevresel faktörler olarak iki ana gruba almak gerekmektedir. Bu sayede kulak tıkanıklığının nedenleri nelerdir sorusuna kesin çözüm bulmak mümkün olacaktır.

Kulak tıkanmasına neden olan bireysel faktörlerin arasında kuşku yok ki buşon adı verilen kulakta salgı birikintisi en sık yaşanan durumların başında gelmektedir. Salgı birikintisi kulağın salgı bezlerinin yeterince fonksiyonunu yerine getirememesi ya da ani hava değişikliklerine bağlı olarak kulakta birikmeye neden olması durumunda kulağın tıkanması ve böylelikle bireyin beraberinde ağrıya da neden olan sorunla karşılaşması demektir.

Dış kulakta ödemin oluşmasına bağlı kulak tıkanmaları da yaygın görülen hastalıklar arasında kendini belli etmektedir. Kulak yolu enfeksiyonu arasında orta kulağın havayla dolması ve iltihaplanması da yine bireysel faktörler arasında yer almaktadır.

Östaki orta kulak ile dış çevre sesini eşitlemeye yarayan bir bölümdür. Yutkunma veya esneme gibi durumlarla açılır ama hastalık baş göstermesi durumunda enfeksiyona bağlı olarak fonksiyonunu yerine getiremez ve tıkanıklığına neden olur.

Kulak Tıkanıklığına Neden Olan Çevresel Faktörler

Aşırı ses şiddetinin olduğu gürültülü ortam, uçak seyahati gibi durumlar kulak tıkanıklığının nedenleri nelerdir sorusunun çevresel etmenlerini oluşturur. Ani basınç değişikliği meydana geldiğinden çevre sesi ile orta kulak sesini eşitleyen östaki tüpü görevini yerine getiremez ve neticede kulak tıkanır. Bunun yanı sıra kulak tıkanmasına bağlı kulak ağrısı da sıkça kendini gösterir. Kulak tıkanıklığına neden olan bu çevresel faktörler de bireyin sıkça karşı karşıya kaldığı şikayetler arasında yer alır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...