Kupa (Bardak Çekme) Terapisinin Sağlığımıza İnanılmaz Etkileri ve Faydaları

26 Eylül 2020

Kupa terapisi , bizim ülkemizde genellikle bardak çekme olarak bilinir.Aslında bu yöntem batı ülkelerinde çok fazla uygulanmıyordu.Ama kupa terapisi 1000 yıllık bir geçmişe sahip.Milattan önce tedavi amaçlı kullanılan bir yöntemdir bardak çekme.

Kupa terapisi modern tıbbı çok geride bırakan harika tedavi yöntemidir.Bu yöntemin bilinen en belirgin faydası ise diğer benzer yöntemlerde yani akupunktur , masaj terapisi gibi diğer alternatif tıp yöntemlerinde bulunan ilaç ve ameliyatların insanlarda bıraktığı yan etkilere sahip olmamasıdır.

Aslında , bardak çekmenin ( kupa terapisi) vücudumuza herhangi olumsuz bir etkisinin olamadığı yapılan bazı araştırmalarla uzmanlar tarafından söylenmekte.Kupa terapisi sizlerin bağışıklığını güçlendirmenize yarayacak en önemli terapi ve sağlıklı tedavi şeklidir.

Hatta kupa terapisi sizi iyileştirirken ilaca veya herhangi bir ota ihtiyaç duymadan bu işlemi yapıyor.Ve tedavi sürecinizin hızlanmasına katkıda bulunuyor.

Bu tedavideki asıl amaç vücudumuzdaki dokularda bulunan ve girip çıkan sıvıların miktarını arttırmaktır.Bu tedavinin en çok Psikoloji'ye faydası olduğu bilinmektedir.Bu tedavi sonucunda genelde insanlarda psikolojik yönden rahatlama oluşuyor. Bunun sonucu olarak da stres azalıyor.

Kupa Terapisi Ağrıları Azaltıyor

Günümüzde pek çok insan artık alternatif tıpa yöneliyor.Bu yönteme başvurmaların temel sebebi ise bu yöntemi kas ve eklem ağrılarının çözümünde güvenli bulmaları oluyor.

Bardak çekme yöntemi , genellikle bel bölgesi ağrıları için kullanılıyor.Çünkü bu bölgedeki ağrılar klasik tedavilerin vereceği sonucun çok üstünde verimli sonuç veriyor.

Kupa çekilen bölgede ,vücudumuzda bulunan kaslarda gevşeme meydana geliyor.Hatta vücuttaki dokuları gevşeterek , boyun bölgesindeki , sırt bölgesindeki ağrıları , sertlikleri azaltıyor ve buna ek olarak da ağrılar da azalma meydana geliyor.

Kupa çekmek migreni ve romatizmal hastalıklara da çok faydalı olduğu bilininen bir yöntemdir. Bir çok sporcu performans arttırmak için hatta belli dönemlerde yaşanan sakatlıklar sonucu oluşan kas ev eklem ağrılarına çözüm bulmak için bu yöntemlerden faydalanmakta.

Kupaların ağrıyı azaltmadaki etkisine sebep olan durum ise ,Kupa çekilen bölgede ağrı noktalarına doğru baskı oluşturulmasıdır.Baskı oluşturulan yumuşak dokularda kan akışı daha aktif hale geliyor buda dokulara daha fazla oksijen gitmesine sebep oluyor.

Kupa uygulaması yapan uzman kişilerin görevi ise baskı, emiş gücü ve iğneler yardımıyla ağrının olduğu bölgelerdeki enerjiyi doğru yönlendirip şifalanmamızı sağlıyorlar.

Kupa Çekmek Cilt Sağlığına Çok Faydalı

Kupa çekmek uçuğa ,selülite vb cilt rahatsızlıklarında oldukça başırılı bir yöntemdir.Bardak çekmenin cilde faydasındaki en büyük etken ciltteki kan akşını hızlandırmasıdır.Bu yöntem bilinen pek çok ünlü tarafından uygulanmaktadır.

Selülitte oldukça yaygın olarak kullanılır kupa çekme yöntemi

Ciltteki sivilcelere etkili olmasındaki en önemli sebep ise kan akışını arrtırıp hızlandırarak ,cilt enflamasyonunu azaltmasıdır.

Grip , soğuk algınlığı , solunum yolları bozukluğuna da çok faydalı bir yöntemdir.

Ciğerlerde oluşan sağlık problemleride de çok faydalı bir yöntemdir bardak çekme.Ciğerlerde bulunan balgamı atmaya yardımcı olur.Grip , nezle , soğuk algınlığı dönemlerinde sıkça kullanılır.

Kupa çektirmenin kandaki ve lenflerdeki sıvıları hareket ettirmeleri sayesinde özellikle öksürük ,birtakım alerjiler , enfeksiyon hastalıkları ve astıma faydası çok fazladır.

Sindirim Problemlerine Çözüm Olur

Bilinen yöntemlerden olan akupunktur ve ve kupa terapisi , sindirim rahatsızlıklarını tedavi eden yöntemeler arasında ilk sırada yer alır.

Sindirim rahatsızlıklarının temel sebebi genelde strestir.Stres azalınca sindirim problemleri ortadan kalkar.

Önceki çağlarda insanoğlu bu yöntemi mide ağrısı , ishal , iştahsızlık ve bağırsak hastalıklarını tedavi için kullanmışlardır.

Kupa Terapisinin Tedavi Ettiği Diğer Rahatsızlıklar

Aslında kupa terapisi ( bardak çekme) bir çok hastalığa şifa oluyor. bizlerde bunları kısaca özet halinde anlatmak istedik.

 • Kansızlık , diğer kan rahatsızlıkları
 • Solunum yolları enfeksiyonları
 • Romatizmal ağrılar ,fibromiyalji'ye bağlı ağrılar
 • Kas ve eklem ağrıları ve sertlikleri
 • Migrene bağlı baş ağrılarına çözüm
 • KAdın hastalıklarına ve kısırlığa
 • Cilt problemlerine
 • Depresyona
 • Alerjilere
 • Astım hastalığına
 • selülite faydalı

Önemli Not :

Eğer cilt probleminiz için kupa çektirecekseniz , cildinizde iltihaplı durum var ise veya herhangi bir hassasiyetiniz varsa lütfen bu yöntemi tercih etmeyiniz.

Özellikle hamile bayanların kesinlikle yaptırmamaları gerekir. Hamile olanlar bu uygulamayı yapmasınlar.

Kupa yaptırdıktan sonra cildinizde morarma veya kızarıklık durumu normaldir.Bu kızarıklık ve morluklar bir kaç güne kadar kendiliğinden kaybolur, endişe etmeyin.

Sağlıklı günler...

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...