Küresel Isınma Nedir?

11 Haziran 2022

Küresel Isınma Nedir?

İnsanın dünya üzerinde yarattığı etkilerden kaynaklanan atmosfere yayılan sera gazlarının neden olduğu küresel ısınma yeryüzünde ki sıcaklığın artmasına denmektedir. Küresel ısınma nedir? Sorusunun yanıtını ararken en önemli nokta küresel ısınmaya hangi insan faaliyetlerinin neden olduğu konusudur. Küresel ısınmanın nedenleri pek çok konu başlığı altında ele alınması gereken bir konu olup ana hatları ile bu sebepler şunlardan oluşmaktadır.

  • Küresel ısınmanın başlıca oluşum sebeplerinden birini hiç kuşkusuz ulaşımda kullanılan araçların sayında her yıl meydana gelen artış başı çekmektedir. Kullanılan araçların egzozlarından çıkan gazlar küresel ısınmaya neden olmakta ve bu ısıyı atmosfer tabakası içinde tutulmasına sebebiyet vermektedir. Fosil yakıt kullanımının araçlar vasıtası ile gün geçtikçe artış göstermesi ısınmanın da etkisinin daha fazla hissedilmesine yol açmaktadır.
  • Küresel ısınmanın diğer bir sebebi bilinçsizce sanayileşme faaliyetlerinden ileri gelmektedir. Dünya üzerinde insan nüfusunun artış göstermesi tüketimi arttırmakta buna paralel gelişen sanayiler ise karbon emisyonunu desteklemektedir.
  • Kesilen ağaçların çok büyük oranlara varması ve ağaçsızlaşma oranlarının artması hava kirlilik oranlarının arttıran en önemli nedenlerdendir.Bu faktörler doğa düzenini alt üst ederek küresel ısınmanın artışına sebebiyet vermektedir.
  • Günümüz tarım faaliyetlerinde kullanılan ilaçlar ve endüstriyel ürünlerde küresel ısınmayı tetikleyen faktörlerdir. Karlılık ve verim amaçlı yapılan bu işlemler gün geçtikçe tarım arazilerinin azalmasına ve yeryüzü sıcaklığının artışına sebep olmaktadır.

Küresel Isınmanın Önüne Geçmek İçin Neler Yapılabilir?

Küresel ısınmanın önlenmesi için en başta ısınmaya sebep olan maddelerin düzeltilmesi için küresel bazda önemler alınmalıdır. Ülkelerin ortak bir paydada anlaşacağı sistemler üzerinden ciddi yaptırımlar uygulayarak yaşadığımız Dünyanın daha düzgün kullanılması amaçlanmalıdır. Bu önlemler her ülkede bireysel araç kullanımını azaltmak, toplu taşıma yada temiz yakıtlı araçlara yönelim şeklinde olabilecektir. Tüketim alışkanlıkların gözden geçirilerek çevreye karşı sorumlulukların hem bireysel hem de işletmeler bazında yerine getirilmesini sağlamak için ciddi önlemler alınmalıdır. Organik tarım ve hayvancılığa teşvik vermek bunu devletler bazında kontrol etmek de küresel ısınmanın önüne geçebilmek için yapılacak olan eylemler arasında sayılabilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

KIZIL GEZEGEN MARS VE BİLİNMEYENLERİ

2 Mayıs 2023

Mars, Güneş Sistemi'nde Dünya'ya en yakın dördüncü gezegendir ve "Kızıl Gezegen" olarak da ...

DUYGULAR VE ORGANLAR ARASINDAKİ İLİŞKİ

30 Nisan 2023

İbn-i Sina (veya Avicenna olarak da bilinir), 980-1037 yılları arasında yaşamış İranlı bir ...

VENÜS'ÜN DÜNYA ETRAFINDAKİ TAM DÖNÜŞÜ

2 Eylül 2022

Venüs veya Çolpan; Güneş’e en yakın ikinci, sıcaklık bakımından en sıcak gezegendir. Gü...

Fen Bilimleri Kaç Ana Başlıkta İncelenmektedir

14 Ağustos 2022

 Fen bilimleri; insanların maddesel çevresindeki nesneleri ve olayları deneyler, buluşlar v...