Kuruyan Vücudunu Nasıl Nemlendirmelisin?

2 Mart 2022

Kuruyan Vücudunu Nasıl Nemlendirmelisin?

 Özellikle kış aylarında vücut kuruluğu sık görülen bir problemdir. Vücut kuruluğunun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Cilt kuruluğu pullanma ve çatlamayı beraberinde getirmektedir ve estetik görünümü bozmaktadır. Ayrıca kuruyan cilt, kaşıntı yaparak da rahatsız etmektedir. Cilt kuruluğunu tetikleyen dış faktörler olabildiği gibi kuru bir cilde de sahip olunabilmektedir. Vücudun en çok el, bacak, yüz ve kol kısımlarında kuruma görülmektedir. Cilt kuruluğunun tıbbi ismi, kserozisdir. Cildin en yüzeysel olan tabakası olarak bilinen epidermiste yeterli miktarda su bulunmazsa kuruluk meydana gelmektedir. Kuruyan vücudunu nasıl nemlendirirsin genellikle nemlendirici bir krem ve su tüketiminin artırılması sorunu çözmektedir. Buna karşılık bilinmeyen bir nedeni de olabildiği için mutlaka dermatoloğa gidilmesi tavsiye edilmektedir. 

Günlük Rutinlerin Önemi

 Günlük rutinlerin sağlıklı bir şekilde oturtulması kuruluğunun oluşmasını önleyecektir. Cildin dış yüzeyinin bir krem ile nemlendirilmesi önemlidir. Buna karşılık su tüketimi yeterli olmadığı takdirde cilt nemli kalmayacaktır. Günde iki buçuk litre su tüketimi nemli bir cilt için şart olmaktadır. Banyodan sonra vücudun bir krem ile düzenli bir şekilde nemlendirilmesi de oldukça önemlidir. Her cildin kendine has bir nemi bulunmaktadır fakat banyo süresinin uzatılması gibi sebeplerden dolayı bu doğal nem dengesi bozulabilmektedir. Ayrıca vücuda temas eden suyun sıcaklığı da önemlidir. Suyun çok sıcak ya da çok soğuk olması cilt için zararlı olmaktadır. Kuruyan vücudunu nasıl nemlendirirsin sorusuna karşılık olarak cildin doğal nem dengesini nasıl korumalıyız sorusu da önemlidir. Banyo yaparken, yüzümüzü yıkarken kullandığımız su, ılık olmalıdır. Banyo yapmak, kişisel hijyen için şarttır fakat günde birden fazla banyo yapılmaması gerekmektedir. Düzenli bir cilt bakım rutini oluşturulmalıdır. 

Cildin Doğal Nem Dengesinin Korunması

 Kış mevsiminde normalde yağlı olan bir ciltte de kuruluk görülebilmektedir. Kışın eldiven, atkı ve şapka kullanılması önerilmektedir. Cilt aşırı soğuktan ve sıcaktan muhafaza edilmelidir. Bu vücudun doğal nem dengesinin korunmasını sağlayacaktır. Düzenli nemlendirici sürme alışkanlığı oturtulmalıdır. Ayrıca temizlik sırasında ellerin doğrudan deterjan ile temas etmemesi gerekmektedir. Temizlik yaparken eldiven kullanılmalıdır. Doğal bir nemlendirici etkisi oluşturmak için zeytin yağı önerilmektedir. Özellikle saç derisinin kurumasına bir tedavi olarak zeytin yağı sürülebilmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...