Kyropraktik nedir?

30 Aralık 2021

Kyropraktik nedir?

Bilimsel bir tedavi yöntemi olan kayropraktik, mekanik nedenlerle oluşan sırt, bel ve boyun ağrılarında yapılan ameliyat gerektirmeyen, elle tedavi edilen doğal bir tedavi yöntemidir. Vücudun kendi doğal iyileşme sürecini uyaran aktif hale getiren herhangi bir yan etki göstermeyecek olan manüel şekilde yapılan yöntemdir. Sinir sistemini düzenlemek için, rahatsız olan omurga, bel, boyun, kas ve kemiklere el ile müdahale edilen, rahatsızlığı, ağrıyı ortadan kaldırma şeklidir. Genellikle yanlış duruş bozuklukları, iş nedeniyle oluşan ağrılar, yanlış uyku biçimleri ile omurgayı hareketlendirip vücudun normal fonksiyonlarına ulaşmasına yardımcı olan tedavidir. 

Kimlere bu tedavi uygulanır?

Omurgaya bağlı enfeksiyonlar, tümörler ve kırıklar bu rahatsızlıkların dışında uygulanabilecek, mekanik kaynaklı bel ağrısı olan hemen herkese uygun olan bir tedavi yöntemidir. 

Kayropraktik tanı nasıl konulur? 

Tanı koyması için uzman bir hekime giderek uzman hekimin muayene sırasında, ısı artışını veya ağrının olduğu bölgedeki ısı değişikliğine bağlı olan değişimleri anlamak için nervoskop denilen ısıya duyarlı bir cihaz yardımı ile tanı konulabilir. 

Kayropraktik tedavinin uygulanış şekli

İyileştirme yöntemi, genellikle el ile tedavi edilebilen bir yöntemdir. Zamanla, teknolojinin gelişimi ile tedaviye yardımcı bir takım araçlar da kullanılmaktadır. En sık olarak kullanılanlardan düşen masalar (drop table) adında hastanın uzandığı yer, bir diğer kullanılan yardımcı araç aktivatör bu araç ekleme direk olarak nokta atışı yapabiliyor. Ve diğer yardımcı araç impulse gibi araçlardır, tedavi sırasında kolaylık sağlamaktadır.

Tedavi süresi ne kadar sürmektedir?

Hastadan hastaya değişmekle birlikte, genellikle 9 veya 10 seans arası yeterli olduğu süredir. Her bir seansın süresi ise 10 dakika kadar sürmektedir. Hastaya göre de bu tedaviyi 6 ayda veya senede bir tekrarlamak mümkündür. 

Tedavi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Tedavi işleminden sonra, hastanın omurga sağlığı hakkında bilgilenmesi, bilgilendirilmesi ve eğitilmesi önemlidir. Tedaviden sonra hastaya, uygun egzersizleri öğretip bunların tekrarlanması hasta için önemli bir işlemdir. 

Sizinde omurganızda, belinizde, boyun çevrenizde hareket etmenizi zorlaştıracak rahatsızlığınız var ise kayropraktik tedavi ile yardım almanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...