Laravel Nedir?

7 Aralık 2021

Laravel Nedir?

Laravel nedir? Özel uygulamalar geliştirilmek için kullanılan bir sistemdir. PHP ile bağlantılı olarak çalışan ve kullanıcıların ücretsiz kullanabilecekleri açık kaynaklı bir yazılım dilidir. Web site oluşturmak için kullanılmasının yanı sıra çevrimiçi uygulamalar içinde kullanılan engin içerikli bir yazılım dilidir. Üstelik proje hazırlanmasında hızlandırıcı etkisi ve zorlandığınız işlemleri kolayca Laravel framework sayesinde yapabilirsiniz. Yapı gereği geliştirilen uygulama ve sitede sade ve temiz kod yazmasınız sağlamaktadır. Söz dizimi basit ve anlaşılır olmaktadır. Büyük ve küçük ölçekli uygulamaları geliştirerek, her türlü web tasarlama esnekliğine sahiptir. Laravel'in çok fazla tercih edilmesinin sebebi kullanıcılar sunulan birbirinden farklı özellikleridir bunlar:

 • Modüler; uygulamayı geliştirmek için Laravel içinde 20 kütüphane ve modül bulunmakladır. Bu modülerde composer ve entegre bir şekilde çalıştığı için işlemleriniz kolaylıkla güncellemektedir.
 • Test edilebilirlik; framework içinde farklı test etme özelikleri ve yardımcıları bulunmaktadır. Bu testler sayesinde gerekli olan kodun kalmasını ve ya çıkarılmasını sağlamaktadır
 • Routin;  Laravel nedir? Sorusunun kapsamlı özelliklerinden bir olan Routin uygulamayı ölçeklendirme ve performansı daha da artırma özelliği bulanmaktadır.
 • Konfigürasyon yönetimi; farklı ortamlarda çalıştırılan web uygulamasının sürekli değişikler yapılmasında düzenlenmektedir.
 • Sorgulama ve ORM; basit zincir metotlarını kullanarak sorgulama işlemini yapmaktadır
 • Şema oluşturma; scheam builder ile veri açıklamalarını ve şema oluşturma işlemlerini PHP koduna taşır.
 • E- posta, bir mail sınıfı oluşturarak e- posta gönderimi sağlamaktadır.
 • Kimlik doğrulama; kayıt esnasında şifre unutma, hatırlatma gönderimi özelliği ile kimlik doğrulama işleminde kolaylık sağlamaktadır.
 • Redis; direk olarak oturuma yönlendirme işlemini yaptırmaktadır.
 • Kuyruklar; kuyruk tamamlamasını beklemen diğer işlemin görevlerin tamamlanmasını kolay bir halde gerçekleştirmesini sağlamaktadır.
 • Template motoru; önceden belirlenmiş blokları düzenlemesinin yanı sıra hiyerarşik blok tasarımını kullanılan bir dildir.

 

Laravel ’in en çok kullanılan özellikleri

Laravel nedir? Profesyonel ya da amatör olan web tasarımcılar için kullanılmasının yanı sıra OOP yapısı ile daha düzenli, temiz ve anlaşılır bir kod yazılmasını sağlamaktadır. Laravel dilinin anlaşılır ve açık kaynaklı yapısıyla kullanımı oldukça fazladır. Özellikle kullanımda pratik sağlayan Laravel özellikleri vardır. Bunlar kullanım açısından oldukça fazladır.

Pagination, Pagination ve eloguent yapısıyla birlikte sayfa oluşturma işlemini yapabilirsiniz. Form doğrulama, PHP proje içinde çok fazla işlemler bulunmaktadır. Seçeneklerde çoklu işlemlerden dolayı zorlu ve zahmetli görünmektedir. Fakat Laravel her alanda veri tabanlarda bir değerin olup olmadığını sorgulayarak formu doldurma işlemini gerçekleştirmektedir. Çoklu dil, çoklu dilde proje geliştirme özelliği ile her dile uydurulabilir ve ya hazır olarak internetten proje ekleyebilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...