Liberal Yönetimlerin Piyasaya Etkileri 

29 Haziran 2021

 

Liberal demokrasi bireylerin ırk, din, dil, sosyal statü gibi ayrımlara girmeden seçime katılabildiği bir temsili demokrasi biçimi olarak tanımlanmaktadır. Sistemde bireylerin hayatı, mülkiyet hakkı ve özgürlüklerinin hükümet kararları ile ihlal edilemeyeceği savunulmaktadır. Bireysel özgürlüğün ön plana çıktığı sistemde aynı zamanda sivil toplum örgütleri, medya kuruluşları ve diğer meslek birlikleri yardımıyla kamusal meselelerde iktidarda bulunan hükümete baskı yapılarak etkide bulunmaları sağlanmaktadır. Sistemde pek çok karar merkezi olarak alınmakla birlikte baskılar sonucu alınacak bazı kararlarda referanduma gidilmesi söz konusu olabilmektedir. Sistem piyasada kapitalizm ilkeleri doğrultusunda hareket ederek bireylerin mutlak üstünlüğünü kabul etmektedir. Devlet müdahalesinin sadece korumacı olarak piyasaya hükmetmesini, temel hak ve özgürlükleri ise ihlal etmemesini savunur.

 

 

Kapital Piyasa ve Yönetim

Kapitalizmin temel ilkesi bireylerin şahsi menfaatleri için yapacakları ekonomik hamlelerin gelişmeyi hızlandıracağı ve ekonomiye bir ivme kazandıracağıdır. Bu ivme bağımsız ve çoklu rekabetin olduğu piyasalarda belirli bir dengeye oturacak, toplumun ilerlemesine katkı sağlayacaktır. Sistemin uygun bir şekilde ilerlemesi ve gelişmesi ise liberal demokrasi uygulayan yönetimlerle mümkün olmaktadır. Hak ve özgürlüklerin ihlal edilmediği bir piyasaya sermaye girişi daha rahat olmaktadır. Sermaye, müdahalenin olmadığı veya uygun müdahale şartlarının oluştuğu ortamlarda yatırıma daha hızlı yönlenecektir. Sermayenin yatırıma yönelmesi ise ekonominin dişlilerinin harekete geçmesi ile aynı anlamı taşımaktadır. Yatırım yeni iş kaynaklarının oluşmasını sağlayacak, yeni iş kaynakları tüketimin artmasına ve sermayenin yeniden doğmasına olanak sağlayacaktır. 

 

 

Liberal Yönetim Müdahaleleri

Liberal demokrasi sisteminde bireyler mülkiyet ve özgürlük haklarının korunması için örgütler kurmaktadırlar. Bu örgütler yardımıyla kamusal sorunlarda iktidara baskı uygulayabilmekte ve bireysel menfaatleri ön plana çıkarabilmektedir. İş adamları dernekleri, sendikalar, meslek odaları bu örgütlere örnek olarak gösterilebilir. Örgütlerin baskısı sonucu iktidarda bulunan hükümetler; ekonomik gelişmenin menfaat sağlayacağı alanlara özel teşvikle ile pazar alanları yaratma çabasına girmektedir. Yatırım teşvik belgeleri ve organize sanayi bölgeleri gibi alanlar örnek olarak verilebilir. Liberal yönetimlerin piyasaya direk müdahalesi söz konusu bile değildir. Ancak 1929 Dünya Ekonomik Buhranı ile yönetimin kısmi olarak da olsa piyasanın içinde yer alması gerçeği anlaşılmıştır. Sadece maliye ve para politikaları, serbest ekonominin devamının olmaması ile yönetimde piyasanın içinde yer almıştır.

 

Serbest Piyasa ve Liberal Yönetimler

Liberal demokrasi, piyasanın gelişmesini ve ekonomik çarkların kendi halinde dönmesini serbest ekonomiyle özdeş kılmaktadır. Bireylerin özgür bir şekilde girişimde bulunmaları ve yönetimin bu girişimlerde öncü olması gerektiği kabul edilmektedir. Liberal yönetimler piyasaya müdahaleci değil yapıcı olmak zorundadır. Karmaşık değil anlaşılır uygulamalar piyasayı hareketlendirmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...