Liberteryenizm Nedir ?

25 Kasım 2021

Liberteryenizm Nedir ?

Liberteryenizm de en yüksek değer olarak görülen şey tahmin edileceği gibi özgürlüktür. Isaiah Berlin özgürlüğü pozitif ve negatif olmak üzere iki farklı şekilde tanımlamıştır. Negatif özgürlükte bir eylemin gerçekleşmesinde karşılaşılacak herhangi bir engelin olmaması anlamında, pozitif özgürlükteyse bir eylemi gerçekleştirmek için gereken imkânlara sahip olmak anlamında özgürlüktür. Örneğin birisi sizin eğitim almanızı engellemiyorsa o halde negatif özgürlük anlamda eğitim hakkına sahipsiniz demektir. Öteki tarafta eğitim hakkını kullanmak için uygun imkânlara sahipseniz mesala etrafta bir okul varsa ve bu okulda eğitim görmek için gerekli maddi imkânlara sahipseniz pozitif anlamda özgürsünüz demektir. Liberteryenler özgürlükden bahsettiklerinde ve savundukları özgürlük negatif özgürlüktür. Bundan dolayı liberteryenler insanların kendi arzularını gerçekleştirme ve kendi haklarını kullanma fırsatına hiçbir engelleme olmaksızın sahip olması gerektiğini düşünür. Tabii, liberteryenizm de bir insanın istediği her şeyi yapabileceğini savunmaz. Liberteryenizm de zararsızlık ilkesini savunurlar. Liberteryenlere göre bir insan diğer insanların haklarına zarar vermediği müddetçe ve yapmamasını ortaya koyan güçlü bir gerekçe olmadığı müddetçe istediği eylemi gerçekleştirmelidir. 

 

 

Liberteryenizmin Amacı

Liberteryenizm genel olarak bireyciliği savunurlar. Liberteryenlerin genel olarak bireycidir ve devlet, millet, toplum gibi şeylerse gerçekte soyut kavramlardan başka bir şey değildir. Bundan dolayı söz konusu çıkar olduğu zaman toplumun, devletin ya da milletin çıkarı olmaz, sadece bireyin çıkarı var. Çünkü gerçek olan tek şey odur. Liberteryenizm de birey gerçek olarak görüldüğünde, liberteryenlerin tutumları birey merkezlidir. Onlara göre devletin iyiliği adına bireyin feda edilmemesi gerektiğini savunurlar, bireyin yaşamının önceliğini vurgular ve bireylerin kurban olmaması gerektiğini savunurlar. Liberteryenlerin bireyci olması onların sosyal ilişkileri küçümsediği ve hatta yoketmek istediği gibi saçma düşüncelere mahal vermemeli. Liberteryenler sosyal ilişkilere değil, sosyal ilişkilerin belirli bir türüne karşı çıkarlar. Sosyal ilişkiler gönüllülük temelindeyse, liberteryenler bu ilişkilere müdahale edilmemesi gerektiğini savunurlar. Ancak bu ilişkiler zorbalık temeli ile varlarsa ve bireylerin iradelerine karşı çıkıyorlarsa o halde bu ilişkilere sert bir şekilde karşı çıkarlar. Liberteryenizm de genellikle birey merkezci, bireyin iradesinin önceliği savunulur.

Liberteryenizm ve Devlet

Liberteryenlerin devlet ile ilgili görüşleri anarşizm ve minarşizm ve olarak ikiye ayrılabilir. Siyaset felsefesinde devletin tanımı gereği bir toplumun devleti o toplumun zorlama gücünü kullanmadan haklı tekel iddia eden, kurallar yapma ve bu kuralları başkalarına empoze etme hakkı iddia eden ve bu iddiaları yerine getirmek için etkin zorlama gücüne sahip olan parçasıdır. Liberteryenizm de genel olarak devletin ne ekonomiye ne de sosyal hayata müdahale etmemesi gerektiğini savunurlar. Çünkü liberteryenlere göre devlet iyi sonuçlar ortaya çıkarma konusunda başarılı değildir ve ayrıca devlet tanımı gereği zorba bir yapı olduğu için devlet, insanların haklarını ihlal etmeden müdahale edemez.

 Minarşistler, minimum ve devletçilerdir. Yani devletin sadece güvenlik ile yargıdan ibaret olması ve dolayısı ile sosyal ya da ekonomik hiçbir şeye müdahale etmemesini savunurlar. Onlara göre en iyi devlet en küçük devlettir. Devlet insanların mallasrını, canlarını ve özgürlüklerini korumalı kısacası haklarını korumak dışında bir şey yapmamalı. Anarşistler ise, devletin ortadan kalkması gerektiğini savunurlar. Anarşistlere göre minarşizm bir hayaldir, çünkü devlet her zaman büyümeye ve otoritesini arttırmaya meyillidir, bundan dolayı asla müdahalesiz bir varoluşa sahip olamaz.

  

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Sinüsleri Açmak İçin Mükemmel Çözüm

4 Aralık 2020

Daha çok soğuk havalarda ve mikrobun artması ile sinüsler de kapanma ve nefes almada zorlanır...

BADEM SÜTÜ NE İŞE YARAR? FAYDALARI NELERDİR

3 Mayıs 2023

Badem sütü, bademlerden yapılan bir bitki sütüdür. Badem, protein, lif ve sağlıklı yağlar ...

10 Belirti Gizli Şeker Hastalığına İşaret Ediyor. Mutlaka Önlem Alın!

10 Kasım 2020

Şeker hastalığının başlangıcı olarak biliniyor gizli şeker. Başka bir deyişle Şeker has...

En Sık Görülen Kanser Türleri

19 Eylül 2021

En sık görülen kanser tipleri; cilt, meme, akciğer, prostat, mide, kolon, rahim ağzı ya da len...