Limon İle Ev Temizliği

18 Ocak 2022

Limon İle Ev Temizliği

Ev temizliği, düzenli olarak yapılması gereken sağlık ve genel düzen açısından da oldukça önemli olan temizliktir. Temizlik için birçok yöntem ve kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Kimyasal temizlik maddelerinin aşırı kullanımı sağlık açısından zararlıdır. Ev temizliği için doğal malzemeler kullanmakta etkilidir. Halı, koltuk, cam ve zemin gibi tüm alanlar için farklı temizlik yöntemleri vardır. Özel yöntemlerden biri de limon ile ev temizliği yöntemidir. Limon alerjik etkileri en az olan oldukça hijyenik bir malzemedir. Kullanım yöntemine göre, kirlerden ve kireçlerden arınmayı sağlar. Limon, yiyecek ve içeceklerin yanı sıra temizlikte de oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Limon, asitli bir yapıya sahip olduğu için mikrop ve bakterilerde öldürücü etkiler yaratmaktadır.

Limon İle Ev Temizliği Yöntemleri

Temizlikte kimyasal maddeler kullanma devri zamanla sona ermektedir. Kimyasallar insan sağlığına ve eşyalara zamanla zarar vermektedir. Limon gibi doğal malzemeler hem sağlıklı hem de daha kesin yollar sunmaktadır. Zeminler, halı, perde ve camların yanı sıra kıyafet ve bulaşıklarda da limon kullanılabilir. Limon ile ev temizliği yaparken kullanılabilecek bazı yöntemler ise şöyledir;

  • Limon ile lavaboları ovmak, lavabonun parlamasını giderlerin açılmasını ve ferahlık vermesini sağlar.
  • Bulaşık makinaları içine limon parçaları koyulduğunda, makine içi güzel kokar, bulaşıklar ise parlayarak dezenfekte edilir.
  • Limon ve tuzla kararan ve rengini kaybeden çatal, kaşık gibi metal gereçler ovalanabilir.
  • Kir, kireç ve sabun lekeleri için limon suyu ile karbonat sıcak su ile karıştırılıp kullanılabilir.
  • Beyaz çamaşırları yıkarken deterjan içerisine, limon suyu karıştırılabilir. Bu sayede çamaşırlar daha beyaz olur ve leke sökücü etkisi gösterir.
  • Camları silerken limon suyu ve ılık su kullanılabilir.
  • Plastik ve tahta kesme tahtaları limon ile sürtüldüğünde kolayca temizlenir ve kötü koku problemi ortadan kalkar.

Limon her alanda kolay temizliği sağlarken asit etkisi ile sağlıklı bir şekilde yaşam alanlarını temizlemeye yarar. Her noktada kullanılabilecek limon sirke, karbonat, tuz gibi yardımcı maddeler ile de kullanılabilir. Limon suyunun etkisi geçmişten günümüze bilinir ve vazgeçilmez etkiler yaratır. Leke sökücü etkisi, ferahlatıcı kokusu bir yana harika bir bakteri ve mikrop öldürücüdür. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...