Limon Kabuğunun Faydalarını Bilseniz Asla Çöpe Atmazsınız!

22 Ekim 2020

Salgın döneminde uzmanlar daha fazla C vitamini tüketmemiz gerektiğini belirtiyor. Limon en fazla bulunabilen C vitamini besinlerindendir. Genelde suyunu aldıktan sonra kabuğu atılıyor. Peki limon kabuğunun faydalarını biliyor musunuz? Limonun cilde ve sağlığa ne kadar yararı olduğunu bilseniz atmazdınız!

Limon C vitamini bakımından oldukça faydalı bir meyve türüdür. Bir çok şeyde faydası olanın limonun kabuğundan da yararlanabilirsiniz. Diyetisyen Zühal Aynacı Bayel, limonun mucizevi faydalarını paylaştı. Limon kabuğu daha çok hamur işi kek ve pasta gibi ürünlerde aroma vermesi için kullanılıyor. Kabuğunun ne kadar faydalı olduğunu bilseniz eminim asla çöpe atmazsınız.

Limon kabuğu yararları

Cilt Kanseri Riskini Önlemektedir:

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre limonun kabuğunda olan D-Limone adında bir madde var ve bu cilt sorunları olanlar için mükemmel bir yardımcı. İçerisinde olan bu maddenin cilt problemi olan yada cilt kanseri ve tümör gelişimini önemli oranda azaltmaktadır.

Amerika Ülkesinde senede 200.000'den fazla kişi cilt kanseri olmaktadır. Son dönemlerde ülkemizde de çok fazla yaygın olmaya başlamıştır. Bu kanser güneşin olduğu yerde kendini daha çok göstermektedir. Cilt kanseri sadece yüzünüzde değil, elinizde, kulağınızda ve dudaklarda da olabiliyor. Limon içerisinde bulunun D-Limonene maddesi sayesinde bu risk oranı daha da azalmakta.

Kalbi rahatlatıyor:

Bir çok hastalıkta faydası olan limonun ayrıca sinir sistemini olumlu yönde etki yapmakta ve bakteri oluşumunu öldürür kalbi rahatlatmaya yarar. Uzmanların çalışmaları sonucu kadınlarda yumurtalık kanseri olma riskini azalttığı belirtilmiştir. Limon kabuklarının faydalı olmasının nedeni içerisinde olan polfenoller ile sağlanmaktadır.

Karaciğere faydası:

Limon alkol içenler için en önemli meyve türüdür. Mide de oluşan asidi azaltır, balgamı söker ayrıca karaciğer ve safra kesesine oldukça faydalıdır.

Sinirleri yatıştırıyor:

Limon özellikle cilt kanser olanları için önemli rol oynar. Cildi güzelleştiriyor ve sinirlere iyi gelir. Ayrıca kalp rahatsızlıklarına ve kansere karşı etki bir besindir.

Besin sağlıyor:

Limonun suyunda olduğu gibi kabuğunda aynı şekilde magnezyum, kalsiyum, potasyum, betakaroten ve lif bakımından oldukça zengin vitamin barındırmaktadır. Limon kabuğu, suyundan 10 kat daha çok fayda sağlamaktadır.

Kemikleri güçlendiriyor:

Kemik sağlığında faydalı olan limon kabuğu içerisinde bulunan kalsiyum ve C vitamini kemiklerinizi güçlendiriyor. Ayrıca romatoid artrit, osteoporoz, poli artrit gibi rahatsızlıkları önleyebilmektedir.

Bakteriyel enfeksiyon ve mantarı önler:

C vitamini, vücutta oluşan antibakteriyel durumları bağırsaklarda oluşan kurtlanmayı ve parazitleri yok eder. Bu nedenle vücutta oluşabilecek bakteriyel enfeksiyonu yada mantar oluşumuna karşı korur.

Kanseri önlüyor:

Limon kabuğu limon suyunda olduğu gibi içerisinde oksidatif stres oluşumu azaltmaya yardımcı olacak zengin C vitamini kaynağıdır. En önemlisi limon kabuğu vücudunuzda kanser oluşumunu önleyebilmektedir. Kanser hücresi daha çok asidik bölgelerde büyüme eğilimi vardır. Bu sebeple limon kabuğu içinde olan salvestrol Q40 ve limonen kanser hücrelerin büyümesi karşı savaşmaktadır.

Nasıl tüketmeliyiz?

Limon kabuğu bir çok alanda kullanılabilir. Kabukğunu çaya koyabilir, yemeklerde çok az katabilirsiniz. Rendelemiş olduğunuz kabukları kek, kurabiye ve salatada çok lezzetli olacaktır.

Ayrıca kabukları dondurup, daha sonra rendeleyip toz yapabilirsiniz. Farklı bir yolu ise ayırdığınız limon kabukları bir tepsi içie koyup fırında pişirin ve toz yapabilirsiniz. Bu tozu bir çok şekilde kullanabilir. İçeceklerde, çay, çorba ve yemeklerde bu limon tozunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...