Linux İşletim Sistemi Özellikleri

1 Temmuz 2022

Linux İşletim Sistemi Özellikleri

Linux işletim sistemi özellikleri nelerdir açıklamasından önce Linux'un ne olduğunu açıklamakta fayda olacaktır. Linux bilgisayarlarda kullanılan ve unix'e dayalı bir işletim sistemi sürümüdür. Bu işletim sistemi bir çok kullanıcı tarafından kullanılabilen ve diğer işletim sistemleri ile son derece uyumlu bir sistemdir. Grafik ara yüzüne sahip olan bu işletim sistemi açık kaynak yazılım sistemi olduğu için kullanılırken oluşturulan kodların hepsi yazılımcılar tarafından görülüp değiştirilebilen ve geliştirilebilen bir formda kullanılabilmektedir. 

Linux İşletim Sistemi Özellikleri Nelerdir? 

Linux işletim sistemi özellikleri;

  • Son derece hızlı olan bu sistem, Aynı zamanda etkin bir kullanım sağladığı için kullanıcı isteklerine hızlı bir şekilde yanıt verebilmektedir.
  • Üstün performansı sayesinde internet teknolojileri ve ağ konusunda her türlü servis ile uyumlu çalışmaktadır.  E - mail, web, veri tabanı, POP3, proxy, güvenlik duvarı gibi servisler buna örnek gösterilebilir.
  • Çok kullanıcıya olanak sağlayan bir işletim sistemi olarak işlev görmektedir.
  • Sistemde oluşabilecek hatalara karşı korunaklı bir yazılım olarak kullanılmaktadır.
  • Ücretsiz bir işletim sistemi olduğu için tüm programların ücretsiz bir şekilde kullanılabilmesine olanak sağlamaktadır.
  • Linux işletim sistemi diğer işletim sistemleri ile birlikte çalışabilmektedir.
  • Bu işletim sistemi profesyonel ve bilinçli kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Tüm bu özellikleri ve daha bir çok faydası sayesinde yazılım ile uğraşan çoğu kişi, büyük şirketler, eğitim kurumları linux işletim sistemini kullanmayı tercih etmektedir. 

Neden Linux?

Açık kaynak kodlu özelliğe sahip olan linux işletim sistemi ile yazılmış kodların hepsi ücretsiz olarak kullanılabilecek şekilde herkese sunulmaktadır. Bu nedenle görülmesi, değişmesi ve geliştirilebilmesi mümkün olan bu sistem tercih edilmektedir. 

Bir diğer linux işletim sistemi özellikleri olan farklı yazılım seçenekleri sayesinde çeşitli linux dağıtımları sunabilmesidir. Bu bağlamda özelleştirilebilir bir özelliğe bürünebilen linux sistemi ile kullanıcı ara yüzleri değiştirilebilmektedir. Bu da özgür bir şekilde sistemde istediklerinizi gerçekleştirebilme imkanı sunabilecektir. 

Genellikle büyük şirketler tarafından da tercih edilen bu sistemin kullanılma nedeni, diğer işletim sistemlerine oranla daha güvenilir olmasıdır. Ayrıca esnek yapısı ve rahat kullanım olanağı sunması da şirketler tarafından bu sistemin tercih edilmesine katkı sağlayan bir özelliği olarak bilinmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...