Lokal Anestezi Nedir? Nasıl Uygulanır?

8 Şubat 2022

Lokal Anestezi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Lokal anestezi operasyon yapılacak bölgede acının hissedilmemesi için uygulanmaktadır. Tıbbi bir müdahalede hastaların vücudu kesilir ve içeride gereken işlemler yapılır. Bu işlemler sırasında hastanın acı çekmemesi için anestezi uygulanmaktadır. Bu uyuşturma için anestezik adı verilen bir ilaç kullanılmaktadır. Üç tür anestezi çeşidi vardır. Genel anestezide hasta tamamen uyutulmaktadır ve bilinci yoktur. Daha kompleks ameliyatlarda genel anestezi kullanılmaktadır. Bölgesel anestezide ise adından anlaşılacağı gibi vücudun belli bir kısmı uyuşturulmaktadır. Belden aşağısının uyuşturulması ya da sadece kol gibi bir uzvun uyuşturulması bölgesel anestezidir. Bölgesel anestezi de hastanın bilinci açıktır fakat operasyon uygulanacak bölgede acıyı hissetmemektedir. 

Lokal Anestezi Nedir?

 Bu anestezi çeşidinde hastanın bilinci tamamen açıktır. Anestetik adı verilen bir ilaç yardımı ile küçük bir bölge uyuşturulmaktadır. Bu uyuşturmanın diğer anestezilerden en önemli farkı geçici olmasıdır. Geçici ve kısa bir süre için bölge uyuşuk kalmaktadır. Lokal anestezi uygulandıktan çok kısa bir süre sonra hasta günlük hayatına devam edebilir. Bazı yan etkileri görülür fakat diğer anesteziler gibi hasta bilincinin yerine gelmesini beklemek zorunda kalmamaktadır. En çok görülen yan etki ise baş ağrısı olmaktadır. Lokal anestezinin de iki çeşidi vardır. Dokuya nüfuz eden lokal anestezi de bir iğne aracılığı ile bölge uyuşturulmaktadır. Yüzeyden emilen lokal anestezide ise bir iğne kullanılmaz ve vücut bütünlüğü bozulmamaktadır. Anestetik madde bir pamuk aracılığı ile bölgeye sürülür ve tamamen uyuşturulur. 

Lokal Anestezi Nasıl Uygulanır?

 Bu anestezi genellikle diş hekimleri tarafından kullanılmakla birlikte cerrahlar da kullanmaktadır. Anestezinin uygulanması için cilde bir krem ya da spreyle temas edilir. Pamuk yardımıyla bölge uyuşturulur. Bunun yanı sıra iğne ile de vücuda ilaç verilebilmektedir. Lokal anestezi uygulanması son derece basit bir işlemdir. Anestetik uygulandığı alandaki sinirleri etkilemektedir. İçeriğinde anestetik olan bazı ilaçlar eczanelerde de satılabilmektedir. Ne için kullanıldığına göre değişmekle birlikte bu anestezi çeşidi bir krem, jel, merhem ya da enjeksiyon ile vücuda verilmektedir. Hasta, anestetik sayesinde bir süre için o bölgeye yapılan hiçbir müdahaleyi hissetmeyecektir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...