Lösemi Nedir?

28 Ocak 2022

Lösemi Nedir?

Lösemi, kan hücrelerinin normalin üzerinde çoğalması ile birlikte kendini gösteren bir kanser türüdür. Dört çeşidi vardır; bunlar: akut lenfoid lösemi, akut myeloid lösemi, kronik lenfoid lösemi ve kronik myeloid lösemidir. Lösemi, tüm kanserlerin yüzde ikisini oluşturur. Erkeklerde ve beyaz ırkta daha sık görülür. Yaygın kanının aksine yetişkinlerde çocuklardan on kat daha fazla görülür. Çocuklarda en sık dört yaş altında görülür. Down Sendromlularda belirli lösemi tipleri daha sık görülür. Hastalık, ilerleyici bir seyir gösterir. Hastalar genelde değişik sebeplere bağlı organ yetmezliğinden kaybedilir. 

Akut Lenfoid Lösemi

ALL olarak kısaltılır. Normalde lenfosit adı verilen kan hücresine dönüşmesi gereken lenfoblast isimli olgunlaşmamış kan hücrelerinin çoğalması sonucu oluşur. Akut lenfoid lösemi, en sık gözlenen çocukluk çağı kanseridir. On beş yaş altındaki çocuklarda gözlenen lösemilerin yüzde sekseni akut lenfoid lösemidir. Akut lenfoid lösemi, bazen yetişkinlerde de gözlenir lakin elli yaşın üzerinde son derece nadirdir.

Akut Myeloid Lösemi

AML olarak kısaltılır. Myeloblast adı verilen ve normalde kırmızı kan hücrelerine ya da trombositlere dönüşmesi gereken hücrelerin çoğalması sonucu oluşur. Ergenlerde ve yirmili yaşlarındaki insanlarda gözlenen lösemilerin yüzde ellisi akut myeloid lösemidir. Yetişkinlerdeki lösemilerin ise yüzde yirmisini oluşturur.

Kronik Lenfoid Lösemi

KLL olarak kısaltılır. Lenfosit adı verilen hücrelerin kemik iliğinde aşırı üretilmesi sonucu oluşur. Lakin bu lenfositer görevlerini yapmazlar. Kronik lenfoid lösemi, otuz yaşın altında nadiren görülür. En sık altmış yaş ila yetmiş yaş arasında gözlenir. Sıklığı yaşla birlikte artar.

Kronik Myeloid Lösemi

Myeloid yani normal kan hücrelerinin aşırı üretilmesi sonucu oluşur. Üretilen hücrelerin fonksiyon kaybı vardır ve bu aşırı üretim hiç normal hücre kalmayana kadar devam eder. Kronik myeloid lösemi, yetişkinlerde gözlenen lösemilerin yüzde yirmi ila yüzde otuzunu oluşturur ve yirmi beş yaş ila altmış yaş arasında gözlenir.

Tedavisi

Kronik myeloid lösemi bazen kemik iliği nakli ile tedavi edilebilir. Bunun dışında günümüzde uygulanan tedavilerin genel amacı kanserli hücreleri ortadan kaldırmaktır. Başlıca tedavi şekilleri kemik iliği nakli, radyasyon (şua ya da ışın) tedavisi, ilaç tedavisi ve immünoterapiden ibarettir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...