LÖSEV Nedir?

10 Aralık 2021

LÖSEV Nedir?

Vücuttaki, beyaz kan hücrelerinde oluşan kanser türüne, lösemi denilmektedir. Lösemi, kan kanseri olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda bu hastalık kemik iliğinden  kaynaklanan bir hastalık türüdür.  Beyaz kan hücrelerinde bulunan lenfoid ve myeloid hücreleri çoğalmaya başlayarak löseminin oluşmasına sebep olurlar. e sağlıksız bir şekilde meydana gelen kan hücreleri vücuttaki sağlıklı olan beyaz kan hücrelerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını engeller. Böylelikle vücutta bir takım sorunlar oluşmaya başlar. Bu sorunlar: morarma, halsizlik, kansızlık, kanamaya yatkınlık ve soluk cilt tipleridir.

LÖSEV Tedavi Yöntemleri

LÖSEV tedavi öncesi ağızdan ve damar yolu ile verilen kemetorepi ilaçları kullanılarak tedaviye başlanır. Merkezi sinir sistemini korumak için beyin omurilik sıvısına da ihtiyaç halinde kemetorepi verilebilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren kanser ilaçlarının verilmesinin yanı sıra hastaya verilecek olan moral ve motive de hastalığın başlıca tedavi yöntemlerinden biridir.

 • Kemik iliği ve kök nakli tedavisi: Bu yöntem  yüksek doz kometorapi alındıktan sonra hastalara uygulanan bir yöntemdir.  Nakil için kullanılan kemik iliği veya kök hücre doku grubu uygun kişilerden alınacağı gibi hastanın kendisine de ait olabilir.
 • Günümüzde hastanın; anne, baba, kardeş veya yaşı büyük hasta ise çocuklardan alınan kök hücreler ile birlikte kemik iliği nakli yapılmaktadır.
 • Bu tedavinin yöntemleri arasında olan kemik iliği nakli günümüz gelişen teknoloji ve ilerleyen sağlık sistemi ile birlikte uygun doku örnekleri araştırılarak uygun kemik iliği ve kök nakli tedavileri yapılmaktadır.

LÖSEV Belirtileri Nelerdir?

 • Halsizlik, bitkinlik ve erkenden yorulma
 • Kansızlık
 • Yüksek ateş ve sürekli tekrarlanan terleme
 • Burun kanaması
 • İştahsızlık ve bununla birlikte yaşanan kilo kaybı artışı
 • Kemiklerde ve eklemlerde oluşan ağrılar
 • Öksürük, nefes darlığı ve sürekli tekrarlanan göğüs ağrıları
 • Diş etlerinin ağrıması ve diş etlerinde oluşan kanama
 • Ciltte rastlanan bacak veya vücutta sebebi bilinmeyen morluklar ve izler
 • Çocuklarda görülen ve yine sebebi bilinmeyen bacak ve kas ağrıları

Genellikle yeni doğan bebeklerde ve 2-5 yaş aralığı çocuklarda sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Kansızlık ve morarma gibi başlıca nedenlerin yanı sıra yukarıda belirtilen maddeler ışığında belirtinin oluştuğu rastlanan çocukların tedaviye erkenden başlaması adına hemen bir hekime başvurulması ve yaşanılan sıkıntının aktarımı yapılması gerekmektedir. Çocukluk kanser türleri erken teşhis konulduğu takdirde tedavisi mümkün olan ve aynı zamanda başarılı sonuçlar verebilen bir kanser türüdür. Bu yüzden belirtilerden birkaçının görülmesi dahilinde hemen doktora başvurulmalıdır. Kanser teşhisi konulmadan önce gerekli incelemeler yapılır ve bu belirtilerin gerçekten LÖSEV mi olduğuna karar verilir ve o şekilde tedaviye başlanılır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...