Makarna Yaptığınız Su Çok Değerli.. Dökmeyin !!

7 Ağustos 2020

Makarna evet çok basit hazırlanan ve açlık hissedilip hemen yemek yemek isteyenlerin ilk tercihidir.Evde yemek yoksa ve çok aç isek özellikle öğrencilerin vazgeçilmezidir makarna.

Herkes gibi sizlerde makarna yaptıktan sonra suyunu dökenlerden misiniz ?

Büyük çoğunluğun cevabı evet olacaktır büyük ihtimalle.

Herekesin ezbere bildiği fakat yanlış olan bir uygulamadır aslında makarna suyunu dökmek.

Size anlatacağımız bir kaç ipucundan sonra ,sizler de kesinlikle makarna sularını dökmeyeceksiniz ve değerlendireceksiniz.

Yemek yaparken herkesin rahatlıkla ve kolay olarak hazırladığı bir yemek çeşididir makarna.Özellikle suyunda haşlayıp , güzel bir sosla buluşturulan makarna hiç şüphesiz çok lezzetli olacaktır.

Bizler burada harika ipuçları vereceğiz , makarna pişirme yöntemlerine ek olarak .

Makarna içerdiği bol nişasta nedeniyle pişme esnasında suya bolca içerdiği nişastayı bırakır.Zaten pişirme suyuna bakınca bunu kolayca anlıyoruz.

Lezzetli makarnalar için ;

Makarna içerdiği yüksek oranda nişasta kendini pişirme esnasında suya bırakır, işte lezzetli makarna sosu hazırlamanın ilk ve temel yolu bu nişastalı sudan geçiyor.Ünlü italyan mutfaklarının vazgeçilmez tadı olan makarnanın mükemmel olmasının sebebi de nişastalı suyun kullanılmasıdır.

Makarna pişirirken suyu az kullanmaya özen gösterin .

Makarna suyunu kesinlikle dökmeyin.

Az su kullandığınız için yapışmasını önlemek amacıyla makarnanızı sürekli kontrol ederek ara ara karıştırmanız yararınıza olacaktır.Bunu yapmak makarnanın yapışmasını önleyecektir.

Genellikle makarna suyunu döktükten sonra hazırlanan soslar tabağımızda su birikintisi oluşturur.Aslında bu durum hem görüntü hemde lezzet açısından pek de hoş bir durum değildir.

Makarnada bulunan nişastalı su , sos için kullanılan yağ ve suyun birbirine homojen bir şekilde karışmasını ,bütünleşmesini sağlıyor.

Makarnanınızı pişirdikten sonra , kalan sudan çok az miktarda yapacağınız sos tavasına alın ve sosununuzu bu suyla hazırlayın.Daha önce yaptığınız makarna ile arasındaki farkı anlayacaksınız.

Ayrıca kalan makarna sularını israf edip dökmeyin. Kalan makarna sosunu soğuttuktan sonra küçük küçük poşet yada pet bardaklara koyup ilerde yapacağınız çorbalar ve makarna soslarında kullanmak için ayırabilirsiniz.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...