Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

14 Aralık 2021

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Makyajı daha pürüzsüz ve profesyonel yapmak için makyaj fırçaları kullanılmaktadır. Fondöten fırçası, far fırçası, allık fırçası ya da aydınlatıcı fırçası gibi birçok farklı şekilde makyaj fırçaları bulunmaktadır. El ile makyaj yapmak hem hijyenik değildir hem de güzel bir görünüm oluşmasını engeller. Makyaj süngeri ise fondöteni çok fazla emdiği için işlevsel bir makyaj aleti değildir. Makyaj fırçaları hem ürünü çok fazla emmez hem de güzel bir görünüm elde edilmesini sağlar. Fakat iyi temizlenmeyen makyaj fırçaları ciltte sivilce ve siyah nokta gibi problemlere yol açabilmektedir. Bunun gibi problemler ile karşılaşmamak için makyaj fırçalarını çok fazla bekletmeden düzenli olarak temizliğinin yapılması gerekmektedir. Makyaj fırçalarında özellikle cilde kullanılan fondöten fırçaları 2 haftada bir temizlenmelidir. Bu temizlik süresi ne kadar fazla fırçanın kullanılmasına göre kişiden kişiye değişebilmektedir. Âmâ özellikle fondaten, allık ve aydınlatıcı gibi cilde uygulanan makyaj fırçalarının iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.Makyaj Fırçası, Boya Fırçası, Makyaj MalzemeleriMakyaj Fırçaları Neden Temizlenmelidir?

Makyaj fırçaları temizliği cilt sağlığı için önemlidir. Çünkü fırçalar ile her gün fondaten, allık veya far gibi ürünler sürülmektedir. Ve zamanla her gün ürün sürüldüğü için burada ürünler bir kalıntı halinde birikmektedir. Bunun sonucunda da bakteriler oluşabilmektedir. Oluşan bakteriler ciltteki gözenekleri tıkayarak sivilce ve siyah nokta oluşmasına neden olmaktadır. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için makyaj fırçası temizliği aksatılmamalı ve mutlaka yapılmalıdır.

Makyaj Fırçalarının Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Makyaj fırçalarının kullanılan alana göre şekilleri farklıdır. Örneğin far fırçaları daha küçük iken allık fırçaları daha büyüktür. Şekilleri ve işlevleri ne kadar farklı olursa olsun tüm fırçalar aynı şekilde detaylı temizlenmelidir. Evde kolay ve hızlı bir şekilde fırçaların temizliği yapılmaktadır. Son dönemde makyaj fırçası temizleme spreyleri ya da sıvıları da çıkmıştır. Bu ürünlerin kullanımı ile de fırçalar temizlenmektedir. Özellikle bazı yeni çıkan fırça temizleme aparatları işi daha da kolaylaştırmaktadır. Küçük bir kabın içerisinde az bir miktar su ve temizleme sıvısı olan kaba fırça sokularak döndürülür. Ve fırça temizlenmiş şekilde çıkarılır. Bu gibi ürünlere para vermek istemeyenler için ise en basit yöntem sabun ile temizliktir. Lavaboda fırçalar ilk olarak ıslatılır. Daha sonra fırçalar tek tek sabuna sürtülerek köpürene kadar temizlenir. Fırçadaki tüm kir ve kalıntılar temizlendikten sonra fırçalar durulanır ve makyaj fırçaları temizlenmiş olur. Tüm fırçalara bu işlemler tekrar edilir. Bütün fırçalar temizlendikten sonra kuruması için fırçaları aşağı bakacak şekilde bir gece bekletilir. İyi bir şekilde kuruduktan sonra makyaj fırçaları tekrar kullanım için uygun olur.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...