Makyaj Yaparken İstediğimiz Tonu Nasıl Yakalarız?

11 Mart 2022

Makyaj Yaparken İstediğimiz Tonu Nasıl Yakalarız?

Gündelik hayatımızda ya da özel günlerimizde cildimizi daha güzel ve pürüzsüz göstermesi için makyaj ürünlerinden faydalanırız. Ancak mükemmel oranda bir makyaj yaparken istediğimiz tonu nasıl yakalarız merak ettiniz mi?

Mükemmel bir makyaj için yapmamız gereken noktalardan biri ten rengimiz ile uyumlu ürünler ve bulunacağımız mekâna göre seçimler yapmamızdır. Cilt rengimiz ve cilt alt tonumuza uygun olmayan seçimlerden uzak durduğumuzda aslında işin sırrına da erişmiş olmaktayız. Peki, makyaj seçimlerimizde istenilen tonu nasıl buluruz? 

Makyajda Cilt Tonu

Makyaj yaparken istenilen tonu yakalamak için ilk yapmamız gereken cilt alt tonumuzu belirlemektedir. Cilt alt tonumuza yönelik bir renk tercihi ile güzellinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Bundan dolayı her ten rengine farklı tonlar ortaya çıkmaktadır. Şimdi farklı ten renklerine uyumlu olan makyaj tonlarını seçelim.

Eğer açık ve soluk bir ten rengine sahipseniz bunu kapatmak ve daha canlı bir cilde kavuşmak için oldukça dikkatli olmalısınız. Makyaj yapım esnasında odak noktanız her zaman canlı bir görünüm kazanmak olmalıdır. Göz makyajları yaparken bakışlarınıza vurgu yapacak tonlamalara dikkat etmeli ve siyah ya da kahve tonlarında kalem ve rimel kullanmalısınız. 

Makyaj yaparken istediğimiz tonu nasıl yakalarız sorusunu araştıran açık ten rengine sahip kişiler uzmanların tavsiyesi olarak kahverengi tonları seçmeli ve yoğun pigmentli ürünleri kullanmaktan kaçınarak daha doğal görünmelerine yardımcı olacak bal ya da kayısı tonları ile sıcak bir görünüm elde edebilirler. Ruj seçimlerinde pastel renkleri, uçuk kırmızı ya da pembe tonlar ile istedikleri makyaj tonunu elde ederler.

Buğday Tenli Kadınlarda İstenilen Makyaj Tonu Nasıl Elde Edilir?

Ülkemizde büyük bir çoğunlukta bulunan buğday ten rengine sahip kadınlar doğal ve sade makyajlar ile göz çarpmaktadır. Göz makyajları esnasında bronz ve altın tonları, tenleri ile oldukça uyumlu olacaktır. Göz farlarında yoğun uygulamalardan kesinlikle uzak durmalı ve farı gözlerde iyice dağıtmaya da özen göstermelidirler. Yanaklarda pembemsi türde allıklar kullanmak doğallıklarına hoş bir görünüm katarken ruj seçimlerinde ise genelde koyu pembe ve şeftali tonları kullanmaları gerekmektedir. 

Esmer Tenli Kadınlarda İstenilen Makyaj Tonu Nasıl Elde Edilir?

Esmer tene sahip olan kadınlar genelde yağlı bir cilde eğilimlidir. Bundan dolayı ilk dikkat etmeleri gereken şey yağsız fondöten kullanmalarıdır. Göz makyajlarında koyu lacivert ve mor tonları, ışıltıya ihtiyaç duyduklarında ise gümüş ve bronz tonlarından faydalanmalıdırlar. Allık seçimleri kayısı ve koyu pembe, ruj tercihleri kırmızı, karamel ve böğürtlen tonları olmalıdır. 

Makyaj yaparken istediğimiz tonu nasıl yakalarız sorusunu uzmanlardan aldığımız makyaj ipuçları ile sizlere açıklamaya çalıştık. İlgili diğer yazılarımızı okuyarak daha doğru bir makyaj yapabilmenin ipuçlarına erişebilirsiniz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...