Manikür ile Pedikür Arasında Nasıl Bir Fark Vardır?

5 Mart 2022

Manikür ile Pedikür Arasında Nasıl Bir Fark Vardır?

Manikür el ve el tırnakları için yapılan bir çeşit bakım ve şekillendirme uygulamasına verilen isimdir. Pedikür ise ayak tırnaklarının şekillendirilmesi, kesilmesi ve bakımının yapılması işlemler bütünüdür. Halk arasında bazı durumlarda karıştırılan bu iki uygulamanın birbirinden çok farklı uygulama şekilleri olmaktadır. Yazımızın devamında manikür ile pedikür arasında nasıl bir fark vardır? Sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz. Bu işlemleri genellikle son dönemde oldukça popüler olan güzellik merkezleri ve kuaförlerin sağladığı hizmetler ile rahatlıkla erişmeniz mümkündür.

  • Manikür ile pedikür arasında bulanan temel fark manikür el tırnaklarının bakım ve temizliği için yapılan uygulamalardan oluşurken pedikür ayak tırnakları için uygulanan işlemler bütünüdür.
  • Manikür uygulamalarında ellerin güzel görünmesi amaçlanmaktadır. Bunun için el tırnaklarında bulunan ölü deriler temizlenmekte, tırnak etleri uzman kişiler tarafından alınarak düzgün bir şekil verilmektedir. Pedikür uygulamasında ayak tırnakları için bakım, kesme ve düzeltme işlemleri yapılmaktadır. Bunun yanı sıra batık gibi şikayetleri bulunan kişilerin batıklarını tedavi etme seçenekleri de uygulanmaktadır. Bu işlemler mutlaka eğitimli kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gereken işlemler olup kullanılan malzemelerin steril olması oldukça önemlidir. İşlemler esnasında kullanılan malzemelerin sterilize edilmeden kullanılması başta Hepatit B olmak üzere pek çok hastalığın bulaşma riskini arttırmaktadır. Bu nedenle manikür ve pedikür uygulamalarının güvenilir merkezlerde yaptırılması gerekmektedir.
  • Ellerimiz en çok mikrobun taşındığı organlarımızdan biridir. Bu nedenle düzenli bir şekilde yapılan manikür uygulamaları ellerimizin sağlığı için önemlidir. Pedikür uygulamalarında amaçlanan sadece ayak ve tırnaklarının bakım işlemi değil aynı zamanda canlı olmayan derilerden kurtularak ayak derisini yumuşatmak amaçlanmaktadır.
  • Pedikür işlemlerinde fırçalama gibi uygulamalar ile ayakların ölü deriden kurtularak canlandırılması işlemi yapılmaktadır. Manikür uygulamasında bu aşama bulunmamaktadır.

Bu yazımızdan anlaşılacağı üzere manikür ve pedikür uygulamalarının benzer noktası her ikisinin de bakım ve güzellik amacı ile yapılmasıdır. Bu uygulamalar evde uygulanabileceği gibi işinde uzman ve tecrübe sahibi güzellik ekipleri tarafından da yapılabilmektedir. Düzenli bir şekilde yapılan manikür ve pedikür uygulamalarında el ve ayak bakımlarınızı aksatmamış olursunuz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...