Marketlerde Almamanız Gereken 5 Yiyecek!

3 Aralık 2020

 

Daha sağlıklı olmak için bazı yiyeceklerden uzak durmamız gerekiyor. Çikolata, soda, cips ve diğer benzer ürünlerden almamak çok iyi olurdu.

Bazen zararsız gibi görünen besinler, vücut için kötü olabiliyor. Bunun için sağlıklı besinleri bilmek için tekrar hatırlamak gerekiyor.

Bizde sizler için markette alışverişlerinizde almamanız gereken gıdaları araştırdık.

Yengeç Çubukları

Bu ürün salatada çok fazla tercih edilen ve oldukça ucuz bir besin, fakat ad benzerliği dışında hiçbir benzerliği yoktur. Yengeç çubukları dediğimiz, beyaz glüten, yumurta akı ve nişasta ile karıştırılmış balığın beyaz filetolarından meydana gelir. Bunun yanında bu balık içinde farklı farklı gıda çeşitleri olur.

Fazla kilo almanıza neden olduğu gibi, zehirlenmeye de sebep olur. Bu besin yalnızca dondurulmuş olarak değil, ayrıca soğutularak da satılıyor. Bu ürün ile ilgili tam kuralların ihlal edildiği gibi bazı önemli durumlar var.

Plastik içerisinde satılan balıklar

Oldukça lezzetli olsa da, önemli bir konu var- saklama süresinin kısa olması.

Bunun için eğer balıkları plastik içerisinde saklamak istiyorsanız, içerisine yağ koymanız gerekiyor. Bu balıklar eğer tuzlu su içinde bulundurulup saklandıysa, bu balıkların içinde hexamethylenetetramine olma durumu vardır. Bu bir kimyasal ve çoğu ülkelerde yasaklıdır.

Füme gıdaları

Dünyanın bir çok yerinde kullanılıyor ve oldukça popüler bir besin. Ama sağlık içinde zararlı olduğu düşünülen tartışma sebebi sayılır. Daha doğal yöntemler ile saklama ömrünü uzatan bazı yöntemler vardır.

Daha lezzetli olması için yapılan bazı sonuçlar, fenoller ve formaldehit bulunduran bazı zararlı kimyasalların paket içinde belli edilmez. Yani eskimiş olan besinlerin balığın en güzel ve lezzetli olanında saklanır.

Bir miktar tütsülenmiş balık yada tavuğun tadı ve lezzetine engel olamazsınız. Bu nedenle doğal füme uygulamaları ile şaretlendirilen besinleri almamaya dikkat edin- besinler üzerinde, çengel işareti, ip izleri ve bu ürünlerin üstünde bulunan çubuk işaretleri gösteren bazı durumlar olabilir.

Gummy bears

SONY DSC

Renkli ve sevimli görünen tatlı şekiller, çocuklar ve bir çok yetişkinler için fazla popüler. Ayrıca bu hayvan figürlü sakızların içerisin de bulunanlar olması gerekenden uzak.

Bu figürlü şekerlerin renkleri, sentetik aromalar ile yapılarak renk verilerek yapılıyor. Bazı firmalar ise bu ürünlerin içine koruyucu olarak kükürtdioksit ekleyip bazı kişilerde alerji oluşmasına sebep olabiliyor.

Ama evinizde sizlerde bu gummy bearlar yapabilirsiniz. Mesela meyve suyu ile bunu yapabilirsiniz.

Mısır gevreği

Bu besin tüm dünyada oldukça fazla tüketiliyor. Bir tabak mısır gevreği kahvaltı için tavsiye ediliyor. Ama bu mısır gevreği içinde bulunan malzemeler ise sadece satmak için hazırlanmış bir durum ile karşı karşıyayız.

İlk olarak kızartılan mısır gevrekleri, bütün vitaminini mısır unu nedeniyle kaybeder. Şeker ise bu gevreği kızartmak için kullanılan yağ ve koruyucu ürünler vücut için faydalı değil. Bunun yanında düzenli kullanılan mısır gevreği kilo almanıza neden olacaktır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...