Mayonezin Şaşırtıcı Kullanım Yerleri

5 Eylül 2020

Dünya genelinde mayonez çok kullanılan mükemmel bir sos çeşididir.

Amerika da çoğu kişi bu sosa 2 milyar dolar harcama yapıyor.Peki mayonezin yeme dışında bir çok şeye faydalı olduğunu biliyormusunuz? Sanırım kimse mayonezin bir çok şeyde kullanıldığını duymamıştır.

İşte Mayonezin Mükemmel 7 Kullanım Şekli

1.Tırnak bakımı

 

 

Bazı kişilerin tırnak yapısı kırılgan ve kırılması kolay oluyorsa, evde manikür yapmak için mayonez çok işe yarayacaktır. Bir kaba mayonez koyarak başlayabiliriz. Parmaklarınızı kabın içine koyun ve 5 dakika bekletin, daha sonra ellerinizi yıkayın. Mayonez ile yapılan bu uygulama tırnaklarınızın daha iyi ve sağlam olmasını sağlayacak ayrıca tırnak etlerini daha yumuşak hale getirecektir.

2.Güneş yanıkları

 

 

Yazın eminim denizden sonra teninizde güneş yanıkları hatta ağrılar olur. Ağrılarınızı hafifletmek için mayonez o bölgeye sürmeniz yeterli olacaktır. Mayonez cildinizdeki ağrıyı hafifletir , yanmayı azaltır, hatta cildinizi nemlendirir. Mayonezin içinde bulunan sirke ağrıyı azaltır, doğal bir anestesi işlevi görür.

 

3.Saçınıza yapışan sakızdan kurtulmak

Saçınıza yapışan sakız, masa üzerindeki yapışmış sakız yada halı üzerinde çıkmayan sakızları çıkarmanız çok zor değil mi? Nasıl mı ? Yapmanız gereken sakız yapışmış kısma mayonez dökün ve elinizle ovalayarak uygulayın. Mayonezde ki yağ, yapışan sakızı yumuşatarak ve hiç bir iz bırakmadan çıkmasını sağlayacaktır.

4.Duvarda Oluşan Pastel Boyayı Çıkarabilirsiniz

 

Çoğunuzun evinde çocukların duvarı bir resim defterine çevirdiği olmuştur. Bırakın yapsınlar, kızmak yerine az miktarda mayonezi sünger üstüne dökün boya olan kısımlara mayonez ile kaplayın. 10-15 dakika bekletelim daha sonrada bir temiz bez yardımı ile güzelce silin. Sonuç müthiş duvardaki boyalar mayonez ile artık yok olmuştur.

5.Gümüş ürünler nasıl parlar?

 

 

 

 

Gümüş parlatıcı da mayonez en doğal parlatıcı olduğunu biliyor muydunuz ? Gümüş ürünlerinizi katkı maddeli ürünler kullanmadan mayonez ile parlatabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey temiz ve yumuşak bir beze mayonez dökün daha sonra gümüş çatal , kaşıklarınıza uygulayın arkasından yıkayın. Kaşık ve çatallarınızın parladığını göreceksiniz.

6.Yapışmış etiketler nasıl çıkar?

 

 

Bir çok tabak porselen eşyalarımızın altında etiketler kalır. Bunun için size antalacağımız bilgileri dikkatlice uygulayın. İlk önce tabaklarınız da kalan kalıntıları tırnağınız ile ovalayarak çıkartın. Daha sonra yapışmış kalıntının üzerüne mayonezi sürün 15-20 dakika bekleyin. Yapışan etiket yumuşak hale gelicek ve tamamen ortadan kalkacaktır.

7.Saç kremi olarak kullabilirsiniz

 

Saçınız yıpranmış ve kuru bir yapıya sahipse mayonez tam size göre bir saç kremi olacaktır. Evet yanlış duymadınız. Kurumuş ve sağlıksız bir saçınızdan sıkıldıysanız mayonez sizi bu dertten kurtaracaktır. Yapmanız gereken tek şey günlük olarak kullandığınız saç kremi yerine mayonez ile değiştirmeniz olacak. Mayonezin içinde bulunan yumurta sarısı , sirke saç derisinde pul pul dökmeler olurken ayrıca saçlarınızın uzamasına yardımcı olacak lesitin bulundurur. Sonucunda yumuşacık pırıl pırıl ve sağlıklı saçlara sahip olursunuz.

Başka bir özelliği mayonez tam bir doğal bit yok edici özelliğe sahiptir. Bunun gibi sıkıcı durumlarda saçınıza bir miktar mayonez dökün , bir bone ile kapatın saçınızı ve 8 saate yakın bekleyin. Sonra normal şampuan ile saçınızı yıkayınız. Mayonez içinde bulunan bitkisel yağ , büyümüş bitleri dahi yok edebilecek bir göreve sahip.

 

 

 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...