Meğer Farkında Değilmişiz! Çay Demlerken Zehirlenmeyin..

14 Kasım 2020

Fazla kaynatılan çayın kişilerde kansere kadar önemli sorunlar açtığını söyleyen Prof. Dr. Bekir Bükün, İnsanların çayı demlerken daha özenli olmalarını için uyardı. Yani şimdi doğru çay nasıl demlenir? Yazımızın devamında.

Çayın çok fazla ısıda kalması toplumun sağlığının tehdit altında olmasını ve kansere kadar önemli sorunlara yol açabileceğini bildiriyor. Konuda hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Bekir Bükün, çay içinde bulunan tein ve tanenler bulunan, bir bitki türü olan kendilerini koruma altına almak için salgıladıkları bileşiklerden olduklarını belirtti.

Bu nedenle çay pişirirken doğru şekilde pişirilmediğinden buradaki bileşikler aktif hale geldiğini belirten Bükün, bu da kanser olabilecek kadar zararlara yol açabileceğini belirtiyor. Bu nedenle Dr. Bekir Bükün , bu durumu önleyebilmek için çay demlerken içerisinde olan bu bileşikleri aktif duruma gelmeden önleyebilecek ısıda tutarak önleyebileceğimizi belirtiyor.

Acı olduysa içmeyin!

Toplum çayı, kafe yada kahvehaneler de çay içtiklerinde, çayın nasıl ısıda pişirildiğini ve ne kadar sürede kaldığını anlayabileceğini söyleyen Prof. Bükün, Genelde çay tüketirken güzel bir tat bıraktığını herkes anlayabilir. Bayat olan çaylarda ise, içerisinde olan tanenler aktif duruma gelir ve çay kişinin ağzında nahoş yani acı bir tat oluşturur. Çay tüketirken kesinlikle taze demlenen çay olmasına özen gösterin'' diyor.

Üst demliğe çay koyun ve sonra

Çay içerisinde bulunan tanenlerin aktif olmaması için suyun kaynatılmadan sıcak su ile demletilmesi gerektiğini söyleyen Bükün, ''Çok fazla hatalar var. Çoğu kişi üst demliğe kuru çay koyar, altında olan demlikten su kaynatılıyor. Bu yanlış bir uygulama, olmaması gerekiyor.

Eğer bu şekilde yapıyorsanız da kuru çayı koyduğunuz üst demliğe biraz da soğuk su eklemelisiniz. Sonra da alta bulunan demlikte ki suyu kaynatıp çayın üstüne ekleyebilirsiniz. Yalnız hiç bir şekilde suyu fokurdayacak şekilde kaynatılmamalı. Bu şekilde olduğunda çay daha zararlı hale getirmiş olacaksınız. diye belirtti.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...